Elektrik için eşekleri kullanıyorlar

Kenya'da Magadi kasabasında 200 kadın eşeklerin üzerine astıkları solar panelleriyle 2000 haneli kasabanın elektrik ihtiyacını karşılıyor

Elektrik için eşekleri kullanıyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kenya’nın Magadi kasabasında kadınlar köylerine elektrik sağlamak için, eşeklerin üzerine yerleştirdikleri güneş panellerini köy köy dolaştırıyor.

Günay Afrika’da yoksul bir kasaba olan Magadi’nin en büyük problemi kasabada elektriğin olmaması. Köylüler genellikle vahşi hayvanlardan korunmak ve gece çocuklarının ders çalışmasını sağlamak için, ormandan kestikleri odunları yakarak bu sorunu çözmeye çalışıyorlardı.

Telefonlarını şarj edebilmek için dahi 10 km yürümek zorunda kalan köylüler, haftada bir gün açık olan enerji istasyonuna mahkumdu.

Green Enerji Afrika’nın yenilenebilir enerji projesi kapsamında Masaili kadınlar artık ormandan odun toplamak zorunda kalmadan ihtiyaçlarını giderebiliyor. Eşeklerin üzerine astıkları solar panelleriyle yaklaşık 200 kadın 2000 haneli kasabanın elektrik ihtiyacını sağlıyor. Afrika’da en iyi yenilenebilir enerji türü olan güneş enerjisi kullanımında yağmurlu günlerde bile elektrik sağlayabilmek mümkün.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 13:24
banner53
YORUM EKLE

banner39