banner15

Emperyalizm 42 yıl sonra Yeşil Meydan'da

Bir zamanların batı karşıtlığının sembolü olan Libya'daki Yeşil Meydan'da dün açılan bir pankart görenlerde büyük bir hayal kırıklığına neden oldu

Emperyalizm 42 yıl sonra Yeşil Meydan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 42 yıl önce Libya yönetimini kansız bir askeri darbeyle yıkarak iktidarı eline geçiren Muammer Kaddaf için çok büyük ve sembolik bir öneme sahip olan Yeşil Meydan'da dün açılan bir pankart oldukça düşündürücü bulundu.

İtalya tarafından yaptırılan ve adına başlangıçta İtalyan Meydanı, monarşi döneminde ise Bağımsızlık Meydanı denilen bu meydan, Kaddafi'nin gerçekleştirdiği darbeyle birlikte önemli bir sembol haline gelmiş ve Yeşil Meydan adını almıştı. Meydan Antiemperyalis bir semboldü. Kaddafi'nin özellikle 1970 sonrasında Libya'ya biçtiği antiemperyalizmin bayraktarlığı rolünün de en önemli meydanlarından biri olmuştu Yeşil Meydan.

Kaddafi rejiminin yıkılmasının ardından Libyalı isyancılar zafer sloganları eşliğinde bu meydanda çok çarpıcı bir pankart açtılar. Pankartta Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiliz Başbakanı David Cameron, ABD Büyükelçisi Susan Rice ve ABD Başkanı Barack Obama'nın resimleri ve altında da "God Bless You All, Thanks For All" yani "Tanrı Hepinizi Korusun, Herşey İçin Teşekkürler" yazıyordu.

En ilginci ise açılan pankartta bu dörtlünün fotoğraflarının üzerinde ABD emperyalizminin en önemli kültürel silahlarından biri olan Hollwood'un "kurtarıcı karakterleri" olan Fantastic 4'un (Fantastik Dörtlü) yazıyor olmasıydı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 11:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35