banner39

Ensaruddin: Barış için kararlıyız

Mali’nin kuzeyinde yer alan Timbuktu şehrini kontrol eden Ensaruddin Hareketi, "Biz barışı gerçekleştirmeye kararlıyız" açıklamasını yaptı.

Afrika 15.11.2012, 00:15 15.11.2012, 00:27
Ensaruddin: Barış için kararlıyız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mali’ye askeri operasyonun hazırlıkları yapıldığı sırada Mali’nin kuzeyinde yer alan Timbuktu şehrini kontrol eden Ensaruddin Hareketi'nin üst düzey liderlerinden oluşan bir heyet Burkina Faso’nun başkenti  Ouagadougou’da BM Batı Afrika Afrika temsilcisi ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında Ensaruddin hareketinin sözcüsü Muhammed eg Harib Burkina Faso televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Eg Harib görüşme talebinin BM Batı Afrika temsilci Said Cinnit’ten geldiğini söyleyerek Kuzey Mali’nin halihazırdaki durumunu konuştuklarını açıkladı.

Ensaruddin sözcüsü Batı medyasında iddia edildiği gibi terörist bir örgüt olmadıklarını aksine Kuzey Mali’ye barış getirmeye çalıştıklarını söyledi. Amaçlarının Kuzey Mali’ye barış ve huzur getirmek olduğunu Mali hükümetinin yetkilileri ile çözüm için masaya oturmaya hazır olduklarını belirtti.

ÇÖZÜM İÇİN DİYALOG ŞART!

Kuzey Mali’deki sorunun bütün Malilerin sorunu olduğunu söyleyen eg Harib çözümün ancak Mali’deki bütün tarafların ortak çabası ve diyalogu ile mümkün olacağını söyledi. İşgale karşı direneceklerinin altını çizen sözcü operasyonun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ensaruddin heyetinden Hamad eg Bibi de batının kendilerini terörist, canavar olarak göstermeye çalıştığını bu suçlamaların arkasında Mali’yi işgal etmelerini haklı göstermek için yapıldığına dikkat çekti. Hamad Bibi “Biz terörist ve canavar değiliz, saygın insanlarız, hiçbir zaman başkalarının hak ve özgürlüklerini çiğnemedik. Biz yalnızca yaşadığımız topraklarda şeriat hukukunun uygulanmasını istiyoruz. Bütün Mali’ye yönelik bir isteğimiz yok nihayetinde Mali’nin tamamında şeriatın uygulanmasına karar verecek olanlar biz değil Mali halkıdır. Zaten bizim hakim olduğumuz Kidal bölgesinde yıllardır şeriat uygulanıyor hiç kimsenin buna karşı çıktığı da yok” dedi.

MALİ HÜKÜMETİ, İSLAMİ GRUPLARLA MASAYA OTURMAK İSTEMİYOR

Bu açıklamaları değerlendiren adı açıklanmayan bir Mali hükümetinden bir yetkili  Fransız 24 TV’sine yaptığı açıklamada Mali’nin bir bütün olduğunu Kuzey Mali’nin de Mali topraklarının bir parçası olduğunu söyleyerek Ensaruddin’in bu bölgeyi Mali’den koparmak niyetinde ve Mali’nin diğer bölgelerinde şeriatın uygulanması için el Kaide ile işbirliği yaptığını iddia etti. Ensaruddin ve diğer örgütlerle masaya oturmayacaklarını belirten yetkili Mali’nin hiçbir yerinde şeriat uygulamasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Ensaruddin, İslami Mağrip Cephesi ve Batı Afrika Cihad ve Tevhid Hareketi Nisan ayından beri Mali’nin kuzeyinde hakimiyetlerini sürdürüyor.

22 nisan’da Mali’nin başkenti Bamoka’da askerler hükümeti devirerek darbe yapmışlar, İslami gruplar Tuareglerin çoğunlukta yaşadığı Azawad bölgesinde bağımsızlık ilan etmişler şeriat hukukuna geçtiklerini açıklamışlardı.BM Güvenlik Kurulu 12 Ekim’de aldığı 2071 numaralı kararla Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) öncülüğünde Mali’nin kuzeyine askeri operasyon yapılması kararı almıştı. Afrika Birliği 14 Kasım’da bu kararı kabul ederek operasyona katılacak asker sayısının 3.300’den 5000’e çıkarılabileceğini açıklamıştı.


    

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?