banner39

Erdoğan'a hakaretler savurup Türkiye'ye karşı cihat ilan etti

Televizyonda yayınlanan konuşmasına göre darbeci Hafter; Türkiye'ye karşı seferberlik başlatıp cihat çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında da skandal sözler sarf eden Hafter, "Türkiye'nin meczup Sultanı ulusal bir savaşı körüklüyor" dedi.

Afrika 05.01.2020, 09:32 05.01.2020, 09:40
Erdoğan'a hakaretler savurup Türkiye'ye karşı cihat ilan etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı (UMH) Al Sarrac arasında "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması" imzalandı. O günlerde gündeme son dakika olarak düşen bu anlaşma sonrası, bölgede başta Yunanistan ve İsrail olmak üzere birçok ülkenin planları alt üst olmuştu.

Yapılan anlaşma gereği, Libya'nın da davetiyle Türk askerine Trablus yolu görünmüştü. 2 Ocak tarihinde TBMM'de yapılan Libya tezkeresi oylaması, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin vetosuna rağmen, AK Parti ve MHP'nin evet oylarıyla kabul edilmişti.

HAFTER'DEN CİHAT ÇAĞRISI

Libya'da darbeci General Halife Hafter, dış müdahaleye karşı cihat ve seferberlik ilan ettiklerini duyurdu. Yayınladığı bir videoyla halka seslenen Hafter, "Bugün cihat ve genel seferberlik ilan ediyoruz. Hem erkeklere hem kadınlara, hem askerlere hem sivillere silah temin edilecek. Türkiye'nin meydan okumasını kabul ediyoruz ve cihat ilan edip silahlanma çağrısı yapıyoruz" dedi.

CUMHURBAŞKANINA HAKARETLER SAVURDU

Hafter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "Türkiye'nin meczup Sultanı ulusal bir savaşı körüklüyor" ifadelerini kullanırken, Erdoğan'ın Türk ordusunu ölüme gönderdiğinden emin olduğunu dile getirdi. Hafter, meselenin artık Trablus'un "İslamcı milislerden kurtarılması" olmaktan çıktığını ve Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olan "Libya'nın kontrolünü geri almaya çalışan bir sömürgeciye karşı" mücadeleye dönüştüğünü ifade etti.

UMH'Yİ DE HEDEF ALDI

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetini de hedef alan isyancı general, UMH'yi "vatana ihanetle" suçladı.

ASKERİ OKULDA KALİAM

Darbeci Hafter'e ait savaş uçakları Trablus'un güneyindeki Hadbe bölgesinde askeri okula saldırı düzenledi. İlk belirlemelere göre, 30 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi de yaralandı.

KAYNAK: AJANSLAR

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?