banner39

Erdoğan: Bu düzene artık dur demenin vaktidir

Başbakan Erdoğan, "Afrika deyince gözünün önünde pırlanta ışıltısı gelenler, bugün Kıta'nın yaşadığı sorunların da en önemli müsebbipleridir" dedi.

Afrika 04.10.2011, 19:32 04.10.2011, 19:55
Erdoğan: Bu düzene artık dur demenin vaktidir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye için Afrika’nın mevsimlik bir iş ortağı değil, ebedi bir dost olduğunu söyledi.

Erdoğan, Türkiye ve Güney Afrika İş Formu'nda yaptığı konuşmada, iş adamlarının, yatırımcıların, müteahhitlerin ve muhtelif sivil toplum kuruluşlarının Afrika'nın dört bir yanına gitmelerinin Afrika'ya açılım politikalarının en önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti.

Erdoğan, “Ama bu kadarıyla yetinmiyor. Oralarda yerleşmek suretiyle hem Kıta hakkındaki bilgi birikimimize katkıda bulunmalarını, hem de bulundukları toplumlara ülkemizi, insanımızı ilk elden tanıtmalarını kendilerinden bekliyoruz. Şunu memnuniyetle belirtmek isterim ki; Türk milleti için de Afrika artık uzak bir diyarın adı değil. Günlük hayatının bir parçası haline gelecek kadar kendini yakın hissettiği bir diyarın adıdır. İşte dün akşam gelişimiz buraya 9 saat sürdü. 9 saate buraya indik, demek ki artık yakınlaştık. Artık aylarla izah edilen tanımlanan bir yolculuk değil, saatlerle tanımlanan bir yolculuktu. Biz Afrika'ya baktığımızda şimdi dostluğu görüyoruz. Somali örneğinde de olduğu gibi biz Afrika halkının sevinciyle mutlu olduğumuz kadar üzüntüsünü ve kederini de paylaşırız. Bizim için Afrika asla mevsimlik bir iş ortağı değil, ebedi bir dosttur. Başta Güney Afrikalı dostlarımız olmak üzere, bu duyguların Kıta genelinde karşılıksız olmadığını görmek inanın bizim için büyük bir bahtiyarlık, büyük bir memnuniyet vesilesidir.'' dedi.

“BU DÜZENE ARTIK 'DUR' DEMENİN VAKTİ GELMİŞTİR”

Erdoğan, Afrika'nın sorunlarının Türkiye'nin de sorunu olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Kıta'nın sorunlarını sadece sahiplenmekle kalmıyor, bu sorunları başta Birleşmiş Milletler ve G-20 olmak üzere uluslararası platformlarda da yüksek sesle dile getirmeye devam ediyoruz. BM 66'ıncı Genel Kurulu toplantıları vesilesiyle bulunduğumuz New York'ta da bildiğiniz gibi Genel Kurula yaptığım hitapta konuşmamın önemli bir kısmını Afrika'ya ayırdım. Açık söylüyorum: Afrika deyince gözünün önünde pırlanta ışıltısı gelenler, bugün Kıta'nın yaşadığı sorunların da en önemli müsebbipleridir. İşte o yüzden dünya Afrika'ya borçludur diyorum. Nasıl ki sıradan bir insan için dahi borcunu ödemek bir ahlak meselesiyse, on yıllar boyunca Afrika'nın kaynaklarını sömürmek suretiyle zenginleşen devletler için de bu bir ahlaki meseledir, öyle olmalıdır.''

Lüks içerisinde yaşayan, israf ederek harcayan, sınırsızca tüketenlerin her bir lokmasında Mogadişu'nun, Nairobi'nin, Adis Ababa'nın topyekun Afrika'nın hakkı olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bir tarafta gözlerinin önünde çocuğunun eriyip gitmesini izlemekten başka çaresi olmayan, hatta hangi çocuğunun öleceğine karar vermek zorunda kalan kadınlar. Diğer tarafta Batı dünyasının lüks alışveriş merkezlerinde pırlanta sipariş eden bir kadın. Allah aşkına, böyle bir dünya adil bir dünya olabilir mi? Böyle bir dünya yaşanılabilir bir dünya olabilir mi? Böyle bir dünya düzeni insanlık adına sürdürülebilir bir dünya düzeni olabilir mi? İşte o yüzden bu düzene artık 'dur' demenin vakti gelmiştir. Bu düzene 'dur' denecek yer de işte üzerinde bulunduğumuz bu coğrafyadır, Afrika kıtasıdır. Biz, Türkiye olarak Kuzey Afrika ziyaretimizde de Tunus, Mısır, Libya ziyaretinde de BM Genel Kurulunda da Makedonya ziyaretimizde de bu mesajı verdik. Bundan sonra da nefesimiz yettiği kadar dünyanın bütün platformlarında insanlığın aklına ve vicdanına seslenmeye devam edeceğiz.'' şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın Afrika ile ilgili söylediği sözler toplantıya katılanlar tarafından sık sık alkışlarla bölündü. 

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?