banner39

banner35

Eritre ile barışı sağlayan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Nobel barış ödülünü aldı

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali'nin ödüle komşu ülke Eritre ile barışı sağlama çabaları nedeniyle layık görüldü. Abiy Ahmed kimdir ?

Afrika 10.12.2019, 15:43 10.12.2019, 15:47
Eritre ile barışı sağlayan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Nobel barış ödülünü aldı

2019 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali 900 bin dolar değerindeki ödülü Norveç'in başkenti Oslo'da aldı. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali'nin ödüle komşu ülke Eritre ile barışı sağlama çabaları nedeniyle layık görüldü.

Eritre ile Etiyopya 1998 ile 2000 yılları arasında sınır savaşları yaşamış, Abiy Ahmed Ali'nin göreve gelmesinin ardından 2018'de iki ülke ilişkileri yeniden canlandırılmıştı. Ayrıca 9 Temmuz 2018 tarihinde Eritre'nin başkenti Asmara'da Ertire Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki ile Abiy Ahmed Ali dostluk ve barış antlaşması imzaladı.

Nobel Ödülü, 1901 yılından beri 100 yılı aşkın bir süredir bilimin ve insanlığın önde gelen isimlerine veriliyor.

Abiy Ahmed kimdir ?

İki ülkedeki savaşı bitiren isim olarak bilinen Ahmet Ali kimdir?

Etiyopya ve Eritre 1998 ve 2000 yılları arasında sınır savaşı veren bu iki ülke, Ahmet Ali’nin yoğun çabasıyla 2018 yılında uzun süren düşmanlıkların ardından barışı tesis etti.

43 yaşındaki Ahmet Ali, Afrika’nın en genç başbakanlarından birisi olarak biliniyor.

Ülkesinde yaklaşık üç yıl süren gösterilerin ardından 2018 yılında istifa eden Hailemariam Desalegn’ın yerine seçilen Ahmet Ali, 100 milyon nüfusa akın ülkesinde bir dizi önemli reformlara imza attı.

Devletin kontrol ettiği ekonomiyi, pazar ekonomisine çevirmek, güvenlik güçlerini reformdan geçirmek bu genç liderin kısa zamanda başarılı olmasını sağlayan nedenler arasında gösteriliyor.

Genç yaşta Etiyopya ordusuna katılan Ahmed Ali, ülke içinde direnmelerle karşılaşsa da, önemli reformlara imza atmayı kararlılıkla sürdürdü. Etiyopya’da genç nüfusun şu anda Ahmed Ali’den en önemli beklentisi istihdam ve kalkınmayı sağlaması.

Kaynak: euronews

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?