banner15

Eş-Şebab'ın üst düzey sorumlusu öldürüldü

Somali'de terör örgütü el-Şebab'ın üst düzey komutanlarından Yusuf Hagi Muallim Davut ABD'nin düzenlediği operasyonda öldürüldü.

Eş-Şebab'ın üst düzey sorumlusu öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Somali'nin Aşağı Şebella bölgesinde aktif olan el-Şebab örgütünün önemli komutanlarından Yusuf Hagi Muallim Davut'un Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kuvvetleri ve Somali istihbarat güçlerinin düzenlediği ortak operasyonda öldürüldüğü bildirildi.

Somali İstihbaratından yapılan açıklamada, Aşağı Şebella bölgesinin Kunyobargov beldesinde ABD kuvvetleri ve Somali istihbarat güçlerinin düzenlediği ortak operasyonda Şebab'ın önemli komutanlarından güvenlik operasyonları ve cephe sorumlusu Davut'un öldürüldüğü kaydedildi.

KOD ADI SUHEYB

Öldürülen kişinin kod adının Suheyb olduğu belirtilen açıklamada daha fazla bilgiye yer verilmedi. Ayrıca ülkenin güneyindeki Cubaland Bölgesi Güvenlik Bakanı Abdurraşid Hasan da yaptığı basın açıklamasında, Bulugdud bölgesinde düzenlenen operasyonda Şebab örgütünün Aşağı Cuba ve Orta Cuba sorumlusu Muhammed Zulyedeyn'in de aralarında bulunduğu bazı militanların ölü olarak ele geçirildiğini belirtti.

ÖLENİN KİMLİĞİ BELİRSİZ

Müttefiki olan Geçici Jubba İdaresi (IJA) grubundan Muhammed Kuno ölen yüksek rütbelinin kimliğinin hala belirsiz olduğunu söylerken Somali Federal hükümeti (SFG) ise ölenin Yusuf Hagi olduğunu öne sürdü

Somali hükümeti ve ABD tarafından aranan Yusuf Hagi'nin başına 5 milyon dolar ödül koymuştu. Somali hükümeti Somali'de istikrar için Yusuf Hagi'nin ortadan kaldırılamasının çok önemli olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 10:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48