banner39

Eski bakanın iade davası ertelendi

3 yıldır Güney Afrika'nın Gauteng eyaletindeki Modderbee Cezaevi'nde bulunan Mozambik eski Maliye Bakanı Chang'ın iade davası 17 Eylül'e ertelendi.

Afrika 28.08.2021, 01:57
Eski bakanın iade davası ertelendi

2018'den beri Güney Afrika'da hapiste olan eski Mozambik Maliye Bakanı Manuel Chang'ın ülkesine iade edilmesinin iptaline ilişkin Johannesburg Yüksek Mahkemesinde görülen davası 17 Eylül'e ertelendi.

Mozambik'in önde gelen çatı sivil toplum kuruluşu Bütçe İzleme Forumu (FMO), Chang'in Mozambik'te adil bir şekilde yargılanıp cezalandırılmasından endişe duydukları gerekçesiyle, iadenin durdurulması için 24 Ağustos’ta mahkemeye başvurmuştu.

Yüksek Mahkeme, bugün aldığı kararla davayı 17 Eylül'e erteledi.

Chang, hakkında "görevi kötüye kullanma, dolandırıcılık, zimmete para geçirme, kara para aklama ve yolsuzluk" suçlamalarıyla 2018'de Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

2013-2014 döneminde gerçekleştirilen 2 milyar dolarlık yolsuzluğa adı karışan Chang, ABD tarafından da dolandırıcılık yaptığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla aranıyordu.

Hem ABD hem de Mozambik makamlarınca Güney Afrika'dan iadesi talep edilen Chang, yaklaşık 3 yıldır Gauteng eyaletindeki Modderbee Cezaevi'nde bulunuyor.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?