banner39

Etiyopya Başbakanı Ahmed'in Eritre'ye sürpriz ziyaretinde Tigray ayrıntısı

Eritre Başbakanı Abiy Ahmed, Başkan Isaias Afwerki ile karşılıklı endişeler hakkında görüşmek için Eritre'nin başkenti Asmera 'ya iki günlük resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Ahmed'in ülkenin kuzeyindeki Tigray eyaletinin sınır komşusu Eritre'ye yakınlığı ve Etiyopya'dan ayrılmak istemesi konusunda görüşeceği iddia edildi

Afrika 18.07.2019, 14:46 18.07.2019, 15:18
Etiyopya Başbakanı Ahmed'in Eritre'ye sürpriz ziyaretinde Tigray ayrıntısı

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Eritre'ye sürpriz bir ziyarette bulundu. Abiy Ahmed'in ani Eritre ziyaretinin arkasında Tigray eyaletinin Etiyopya devletinden ayrılmak istemesi olduğu iddialar arasında.

Etiyopya Başbakanı Ahmed, Eritre'nin başkenti Asmera'da Başkan Isaias Afweki ile iki ülkenin güvenlik konularını görüşeceği bildirildi.

Azınlık Tigray'ların yönetimdeki etkisi

20. yüzyılın son çeyreğine kadar Hz. Süleyman’ın soyundan geldiğine inanılan krallar tarafından yönetilen Etiyopya, Afrika’nın sömürgeleştirilememiş tek ülkesi. 1991 yılında ülkedeki dört büyük etnik grubu temsil eden partilerin koalisyonundan oluşan, ancak çekirdeğinde Tigray Haklı Kurtuluş Cephesi (TPLF) bulunan Etiyopya Halkları Devrimci Demokrasi Cephesi (EPRDF), DERG rejimine son vererek yönetimi ele geçirmiştir. Tigray etnik grubu mensubu olan Meles Zenawi liderliğindeki EPRDF koalisyonu, ülkeyi görece istikrarlı bir şekilde idare etmiştir. Ülke halen söz konusu koalisyon tarafından yönetilmektedir. 

Ülke nüfusunun % 6’sını oluşturmasına rağmen Tigraylar, nüfusunun yaklaşık üçte ikisini oluşturan Oromo ve Amharalar arasındaki ihtilaflardan faydalanarak yönetimdeki etkinliklerini uzun süre koruyabilmiştir. 

 Tigray eyaleti yönetiminin bu gelişmeler üzerine merkezi yönetimle işbirliğinden gittikçe uzaklaştığı ve yarı bağımsız bir yapıya doğru evrildiği iddia edilmektedir. Nitekim TPLF Genel Başkanı ve Tigray eyaleti başkan yardımcısı Debretsion Gebremichael, The Ethiopian Reporter’a verdiği bir mülakatta “...Tigrayların sırf etnik kimliklerinden dolayı merkezi hükümet tarafından hedef alındığını, ...Tigray halkının merkezi hükümetle işbirliğini sorguladığını ve... Gün geçtikçe Etiyopya’dan ayrılarak bağımsız olma fikrini daha fazla desteklediğini” ifade etmiştir.

Abiy Ahmed'in yükselişi

Babası Oromo (Müslüman), annesi Amhara (Hristiyan) olan Abiy Ahmed, tuğgeneralliğe kadar yükseldiği subaylık kariyerinin ardından 2007 yılında ülkenin ilk siber güvenlik ajansının (Ethiopian Information Network Security Agency) kurucusu ve direktörü olmuştur. 2010 yılında EPRDF koalisyonunun parçası olan Oromo Halklarının Demokratik Teşkilatı (OPDO) üyeliğiyle siyasete atılmış, 2015 yılında parti yürütme komitesi üyesi olmuştur. 2016 yılında kısa süreliğine Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı yapan Abiy, Hailemariam Desalegn’in istifası üzerine EPRDF genel başkanı seçilmiş ve akabinde başbakanlık koltuğuna oturmuştur. 

Kaynak: Independent Türkçe, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü