banner39

Etiyopya Başbakanından önce Suud ve BAE ekibi Hartum'da görüldü

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in arabuluculuk amacıyla Sudan’a gelişinden önce, sabah saatlerinde Suudi Arabistan ve BAE'li bir ekip gizlice Hartum'a gelerek Hamdan Daklou ile görüştü

Afrika 11.06.2019, 12:48
Etiyopya Başbakanından önce Suud ve BAE ekibi Hartum'da görüldü

Suudi Arabistan'dan üst düzey bir heyet 7 Haziran Cuma günü darbe gerçekleşen Sudan'a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret Etiyopya Başbakanı Abi Ahmed'in arabuluculuk için muhaliflerle görüşmek için Hartum'a gelmesinden önce yaşandı. Suudi arabistanlı ekip Sudan'da şu an iktidardaki askeri cunta başkanı Abdul-Fattah el-Burhan'ın ekibiyle bir araya geldi.

Prens Selman’ın küçük kardeşi Halid bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş ile birlikte Ortadoğu'nun kiralık katili ünvanlı Muhammed Dahlan'ın da kısa süreli görüşmede yer aldığı ve Abu Dabi'den özel bir uçakla gelindiği öne sürüldü. Ekibin hızlı destek kuvvetleri komutanı Muhammed Hamdan Daklou tarafından karşılandığı bildirildi.

Suudi Arabistan ve BAE ekibini Daklou karşıladı

Hartum havaalanındaki bazı kaynaklar, Muhammed bin Selman’ın küçük kardeşi Halid bin Selman’ın Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş ve Ortadoğu’nun “kiralık katili” olarak anılan Muhammed bin Zaid’in danışmanı Muhammed Dahlan ile birlikte geçtiğimiz hafta Cuma günü Sudan’ı ziyaret ederek bir saat kadar kısa bir görüşmenin ardından bu ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Bu haber kaynakları El Kudsul Arabi gazetesine yaptıkları açıklamada, söz konusu gizli ziyaretin Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in arabuluculuk amacıyla Sudan’a gelişinden önce, sabah saatlerinde gerçekleştiğini belirtti.

Üç üst düzey yetkili, Askeri Geçiş Konseyi başkanı Abdulfettah el-Burhan’la kısa bir görüşme gerçekleştirdikten sonra hemen Sudan’ı terkedip Suudi Arabistan’a geçti. Bu kısa ziyaretin ardından Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Hartum’a gelerek krizin taraflarıyla bir araya geldi.

Abiy Ahmed ile görüşenler tutuklandı

Abiy Ahmed'in Sudan'da görüştüğü muhalif isimler görüşmenin ardından tutuklandı. Sudan Halkının Özgürleşme Hareketi-Kuzey'in (SPLM-N) lideri Celab cumartesi sabahı evinde, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) lideri Esmat ise cuma günü Etiyopya Başbakanı Ahmed'le görüştükten bir kaç saat sonra tutuklandı. SHÖH-K'nın sözcüsü Mübarek Ardol da tutuklananlar arasında yer aldı.

Celab'ın yardımcısı Raşid Enver tutuklanan kişilerin nerede tutulduğunu ve neden tutuklandıklarını bilmediğini söyledi.

Bu gelişmeler yaşanırken geçen gün Suudi muhalif yazar Fuad İbrahim de kendi twitter sayfasında, ABD Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı David Hill’in Halid bin Selman’a “Sudan’da siyasi işler sivil kurumlara bırakılmalıdır” dediğini yazdı.

Fuad İbrahim, daha sonra şöyle yazıyor: “Siyaset öyle bir zillete düşmüş ki, Halid bin Selman gibi bir çocuk, köklü bir milletin, hatta Arapların en bilinçli milletinin kaderini belirliyor”

Arabistan ve ardından Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan Askeri Geçiş Konseyi’ni resmen tanıyan ilk ülkelerdi ve Suudi kralı 14 Nisan’da gıda ve ilaç kargolarını bu ülkeye gönderme talimatını vermişti.

Sudanlı kaynakların çoğu, ölü sayısının şimdiye kadar 113 kişiye ulaştığı geçen Pazartesi katliamının Mekke zirvesi ve Abdulfettah el-Burhan’ın Suudi Veliaht’le görüşmesinden sonra ve onun yeşil ışık yakmasıyla gerçekleştiği görüşünde.

Kaynak: Yeni Şafak, alquds.co.uk

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?