banner39

Etiyopya'da liderlerinin sosyal medya çağrısı sonrası Oromo halkı sokaklara döküldü

Etiyopyalı bir gazeteci, politik analist ve aktivisttir Jawar Muhammed'in sosyal medyadan evinin etrafının kuşatıldığını söylemesinin ardından etnik Oromo halkı sokaklara döküldü

Afrika 23.10.2019, 12:23 14.01.2020, 10:16
Etiyopya'da liderlerinin sosyal medya çağrısı sonrası Oromo halkı sokaklara döküldü

Etiyopya'nın radikal etnik Oromo milliyetçisi olan Jawar Mohammed'in, evinde kuşatma altında olduğu açıklandı.

Oromia Medya Ağı Minnesota merkezli etnik televizyon kanalının sahibi olan Jawar Mohammed, salı akşamı sosyal medya hesabında, silahlı gardiyanların evini kuşattığını söyledi. 

Etiyopya hükümeti, Qeerroo olarak bilinen radikalleşmiş etnik Oromo milliyetçilerini harekete geçirerek sayısız çatışmalara ve kan dökülmelerine neden olduğuna inanılan Jawar'a karşı olan esnekliği nedeniyle eleştirildi. 

İktidar koalisyonunun Abiy Ahmed’i Etiyopya’nın başbakanı olarak seçmesinden aylar sonra, Jawar Mohammed yerel istasyonla yaptığı röportajda “Etiyopya’da iki hükümet var; Biri Abiy Ahmed ve bir de Qeerroo liderliğinde. ” 

Jawar Mohammed bir savaşçı gibi davranıyor ve kendisini Qeerroo'nun lideri olarak görüyor ve başbakan Abiy Ahmed'in hükümeti ve Oromo bölge devleti için bir meydan okuma tavırları gösteriyor.

Jawar, ABD'de 10 yıl süren sürgünün ardından 11 Ağustos 2018'de ülkesine geri dönmüştü. Muhalefet ile uzlaşma politikasına giren Başbakan Abiy, 2018 Temmuz ayının sonunda Amerika turu sırasında Jawar ile bir araya gelmişti.

Jawar Mohammed, Etiyopyalı bir gazeteci, politik analist ve aktivist. Oromia Medya Ağı'nın kurucusu Jawar, 2016 Etiyopyalı protestoların önde gelen organizatörüydü ve popüler olarak Qeerroo olarak bilinen Ulusal Özgürlük ve Demokrasi Hareketleri için temel entelektüel ilham kaynağıydı.  

Kaynak: borkena.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?