banner39

Etiyopya'da silahı bırakmak istemeyen grup bankaları soydu

Etiyopya’nın Oromiya eyaletinde 18 banka silahlı kişilerce soyuldu. Etiyopya'da kamu ve özel sektöre ait 18 banka soyuldu. Soygunlardan gençler arasında oldukça popüler olan ülkedeki en büyük etnik grup Oromo Kurtuluş cephesi sorumlu tutuluyor

Afrika 16.01.2019, 01:13 16.01.2019, 07:18
Etiyopya'da silahı bırakmak istemeyen grup bankaları soydu

Eyaletin iletişim ofisinden yapılan açıklamada, Wollega bölgesi ve çevresinde aralarında Etiyopya Ticari Bankası (CBE), Oromiya Kooperatif Bankası ve Oromiya Kredi ve Tasarruf Bankasının da olduğu, kamu ve özel sektöre ait 18 bankanın soyulduğu ifade edildi.

Silahlı kişilerin bölgede kamu ile özel mülklere de zarar verdiği, yol kestiği aktarılan açıklamada, halkın ve hükümetin bu kişilerin adalet önüne çıkarılması için iş birliği yaptığı belirtildi.

Yerel medyada, geçen hafta baş gösteren soygun olaylarından ordunun silahsızlanması için operasyon başlattığı Oromo Kurtuluş Cephesi (OLF) üyeleri sorumlu tutulmuştu.

Etiyopya, ülkede yaklaşık 45 senedir faaliyet yürüten silahlı örgüt Oromo Kurtuluş Cephesi'yle (OLF) geçen yıl barış anlaşması imzalamıştı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?