Etiyopya'daki operasyonda komutanlar saf değiştirdi

Etiyopya Savunma Bakanı Kenea Yadeta, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) karşı başlatılan operasyona dair önemli bir bilgi paylaştı ve bazı komutanların saf değiştirdiğini söyledi.

Afrika 26.11.2020, 11:38 26.11.2020, 12:23
Etiyopya'daki operasyonda komutanlar saf değiştirdi

Etiyopya ordusu, ülkenin kuzeyindeki Tigray eyaletini yöneten isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) yönelik operasyon başlattı. Ülkenin Savunma Bakanı Kenea Yadeta ise, oldukça önemli bir bilgi paylaştı. TPLF'nin, ordu içerisinde aktif görevdeki çok sayıda üst düzey komutanı kendi safına çektiğine vurgu yapan Yadeta, TPLF'ye yardım ettiği tespit edilen ve bundan şüphelenilen çok sayıda ismin gözaltına alındığını hatırlattı.

'HALKIN DESTEĞİNİ KAYBETTİ'

Yadeta, "TPLF cuntası, başkent Addis Ababa ve birçok farklı bölgede destekçilerini organize etti ve silahlandırdı. Terör saldırıları planlıyor ve etnik çatışmalar çıkarmak istiyorlardı, ancak hepsi gözaltına alındı." dedi.

Halkın operasyona destek verdiğini ve bunun askerlerin moralini artırdığını kaydeden Yadeta, TPLF'nin liderlerini tutuklama ve parti üyelerini silahsızlandırmada kararlı olduklarını dile getirdi.
Yadeta, Tigray halkının artık TPLF'ye destek olmadığını ve kurtarılan bölgelerde yaşayanların özgürleştiklerini hissettiğini ileri sürdü.

"TPLF, halkın desteğini kaybetti, uzun süreli bir savaşı devam ettiremez." diyen Yadeta, TPLF'nin sahaya ilişkin yaptığı açıklamaları ise propaganda olarak nitelendirdi.


Etiyopya Savunma Bakanı Kenea Yadeta

ETİYOPYA'DA NELER OLDU?

Tigray eyaletini yöneten isyancı TPLF güçleri, 3 Kasım'da ulusal ordu birliklerine saldırmış, Başbakan Ahmed, 4 Kasım'da TPLF'ye karşı askeri harekat kararı aldıklarını duyurmuştu. Komşusu Eritre ile yaptığı barış antlaşması sonrası Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Ahmed, uluslararası örgütlerin ve bölge ülkelerinin diyalog çağrılarını reddetmişti.

Seçimleri ertelediği için Addis Ababa yönetiminin gayrimeşru olduğunu ileri süren TPLF, eylülde yerel yönetim seçimlerini yapmış ve kazanmıştı. Seçimlerin ardından Ulusal Meclis, yerel idareyle tüm bağların koparıldığını duyurmuştu. Başbakan Ahmed 2018'de iktidara gelmeden önce iktidar koalisyonunda ve ülke siyasetinde söz sahibi olan TPLF, 2019'da dağılan iktidar koalisyonundaki partilerin ortaklaşa kurduğu Refah Partisine (PP) katılmama kararı almıştı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?