banner15

Etiyopya hukuksuzlukla mücadele ediyor

Etiyopya Cumhurbaşkanı Teshome, ülkedeki hukuksuzluğa hoşgörü gösterilemeyeceğini belirtti.

Etiyopya hukuksuzlukla mücadele ediyor

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome, ülkede yeni kurulan hükümetin başlattığı reform hamlelerine rağmen ülkede hala hukuksuzluğun yaşandığını ve hükümetin artık bu duruma hoşgörülü yaklaşamayacağını ifade etti.

Teshome, Etiyopya Halkların Temsilcileri Meclisi ve Federal Meclis üyelerinin bir araya geldiği toplantıda yaptığı açıklamada, ülkedeki tüm olumlu gelişmelere rağmen yaşanan tüm etnik çatışmalara ve çete saldırılarına hukuk tanımazlığın neden olduğunu söyledi.

Etiyopya Cumhurbaşkanı, "Ülkenin bazı bölgelerinde kol gezen bir hukuksuzluk var. Hükümet artık buna hoşgörülü yaklaşamaz ve bu hukuksuzluğu bastırmak için güçlü önlemler alacak." dedi.

Eritre ile yapılan barışa da değinen Teshome, bu barışın uzun yıllardır yoksulluk ve çatışmaların yiyip bitirdiği tüm Afrika Boynuzu’nun istikrara kavuşmasına yardımcı olacağını savundu.

Başbakan Abiy Ahmed’in nisan ayında göreve başlamasıyla etnik çatışmaların şiddetlendiği ülkede, şimdiye kadar yüzlerce insan hayatını kaybederken, sadece 2018'in ilk 6 ayında yaklaşık 1 milyon 400 bin kişi de göç etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 17:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35