banner39

Etiyopya'nın Başbakanı İsrail'e gitti

Etiyopya'nın Başbakanı Dr. Abiy Ahmed iki günlük resmi bir ziyaret için İsrail'e gitti

Afrika 01.09.2019, 11:01 01.09.2019, 17:44
Etiyopya'nın Başbakanı İsrail'e gitti

Etiyopya'nın Başbakanı Dr. Abiy Ahmed iki günlük resmi bir ziyaret için İsrail'e gitti. Başbakan'a Dışişleri Bakanı Gedu Andargachew, Lemma Megersa, Savunma Bakanı ve diğer üst düzey Etiyopyalı yetkililer eşlik ediyor.

Ziyaret sırasında Etiyopya Başbakanı,  Başbakan Benjamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile görüşecek, Yad Vashem'i ziyaret edecek ve Ulusal Siber Müdürlüğünü gezecek.

Etiyopya ve İsrail, tarım, su ve sulama, sağlık, eğitim, bilim, teknoloji ve inovasyon gibi birçok alanda yakın ve dostane bir ilişki ve işbirliğine sahiptir. Ziyaret sırasında iki taraf güvenlik, tarım ve teknoloji alanlarında siber konuya özel vurgu yaparak ikili işbirliğinin güçlendirilmesini tartışacak.

Abiy ahmed geçen hafta Güney Kore ve Japonya'ya resmi ziyaret gerçekleştirmişti.

Ahmed, İsrail'in kuzeyindeki Kiryat Haim kentinde 30 Haziran'da görevli olmayan bir polisin açtığı ateş sonucu Etiyopya asıllı 19 yaşındaki Solomon Tekah'ın yaşamını yitirmesini ise "trajik bir olay" diye nitelendirdi. 

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, iki ülkenin İsrail'deki 150 bin Etiyopya kökenli Yahudi dolayısıyla sıkı bir ilişkisi olduğunu ve bu ilişkinin iki ülke arasındaki iş birliğini daha da ileri taşıyacağını vurguladı.

Netanyahu, İsrail'deki yatırımcıları da Etiyopya'ya yatırım yapmaya teşvik edeceğini bildirdi.

Netanyahu, Etiyopya'yı ziyaret eden ilk İsrail başbakanı olarak 2016'da Addis Ababa'ya gitmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?