banner15

Etiyopya ve Mısır'ın arasını, 'Oromolar' bozacak

Etiyopya'da tarım arazileri yüzünden hükümeti sert protestoları ile bilinen Oromolar'a Mısır'ın destek çıktığı iddiaları, akıllara Mısır ve Etiyopya arasında seçilmiş cumhurbaşkanının darbeyle devrilmesine sebep olan Nil nehri üzerindeki barajı getirdi

Etiyopya ve Mısır'ın arasını, 'Oromolar' bozacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın Etiyopya'da yönetim karşıtı silahlı Oromo Özgürlük Cephesine (OLF) destek verdiği iddia edildi.

Etiyopya devlet televizyonu, OLF'nin, Etiyopya'da izin verilmeyen toplantısını Mısır'da düzenlemesinin görüntülerini yayımlayarak, Mısır'ı OLF'ye destek vermekle suçladı.

OLF'ye desteklerini ifade eden bazı Mısırlıların toplantıdaki görüntülerinin yayınlandığı haberde, ismi açıklanmayan Mısırlı bir konuşmacının, Oromo'daki yönetim karşıtı gösterilere dikkati çekerek, "OLF'nin bu yıl içerisinde ülkede yönetime el koyacağı" öngörüsünde bulunduğu aktarıldı.

Addis Ababa'yı Oromolara zulmetmekle suçlayan aynı konuşmacı, "Oromo" devletinin kurulmasını umduklarını dile getirerek, Mısır ile Oromoların tek yürek olduklarını ifade etti.

SİSİ YALANLADI

Ruanda'nın başkenti Kigali'de temmuz ayında düzenlenen Afrika Birliği Zirvesi çerçevesinde Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile bir araya gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Mısır'ın Etiyopya'da yönetim karşıtlarına destek verdiği iddialarını yalanlamıştı.

Etiyopya'da polisin, pazar günü yüz binlerin katıldığı milli bayram kutlamalarında hükümet karşıtı sloganlar atan Oromo kabilesi üyelerine müdahalesinde 52 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Etiyopya hükümetinin geçen yıl başlattığı Oromo eyaletindeki tarım arazilerini kamulaştırarak başkent Addis Ababa'nın sınırlarını genişletme çalışması nedeniyle bölgede Aralık 2015'ten Ağustos 2016'ya kadar hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti.

Etiyopya'nın 90 milyonluk nüfusunun yaklaşık 35 milyonunu Oromolar oluşturuyor.

MURSİ NİL ÜZERİNDEKİ BARAJA KARŞIYDI

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan ve darbeyle hapsedilen Muhammed Mursi, Etiyopya’nın inşa ettiği baraja şiddetle karşı çıkmış, “Nil’in bir damla suyunu kanımız pahasına savunuruz” demişti.

Çünkü Etiyopya sınırlarındaki baraj tamamlandığında, Nil nehri Mısır için hiçbir anlam ifade etmeyecekti. Suyun büyük bölümü barajda depolanırken, Nil’in Mısır topraklarındaki varlığı kuraklık noktasına gelecekti.

MURSİ'YE DARBE VE SİSİ'DEN ETİYOPYA'YLA BARAJ ANLAŞMASI

Darbeci Sisi geçen yıl baraj projesi konusunda Etiyopya ile anlaştı. Mısır’ın geleceği için büyük soru işaretlerini beraberinde getiren hatta büyük bölüm için bir felaket olacağına inanılan projeye Sisi, “evet” dedi.

Barajın 2017’de tamamlanması bekleniyor. Baraj Nil’den akacak olan 65,5 milyar metreküp suyla doldurulacak. Bu oran, Mısır’ın Nil nehrinden bir yılda aldığı su miktarına eşit. Yani Nil bir süre Mısır’a su vermeyecek, bu durum tarımı, ekonomiyi ve elektrik üretimini sıfıra indirecek.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2016, 17:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35