banner39

Etiyopya'da 14 asırdır İslami eğitim veriliyor

Etiyopya on dört asırdır milyonlarca öğrenciye İslami eğitim veriyor. Burada yüzyıllardır süren İslami eğitim ülke halkı tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Afrika 15.06.2021, 23:41 15.06.2021, 23:50
Etiyopya'da 14 asırdır İslami eğitim veriliyor

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunan hafızlık okulu öğretmenlerinden Saidna Hamza, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Etiyopya'da İslam dininin tarihi, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in akrabaları ve arkadaşlarının, Kureyşli putperestlerden kaçarak Necaşi'ye sığınmasına kadar götürülebilir." dedi.

Ülkedeki İslami eğitimin, Müslümanların bu ülkeye göç etmesiyle 7'nci asırda başladığını kaydeden Hamza, yüzyıllar boyunca bu eğitim sisteminde milyonlarca öğrencinin yetiştiğini belirtti.

Etiyopya'ya gelen ilk Müslümanların ülkenin kuzeyindeki Tigray bölgesinde Wukro köyüne yerleştiklerini anlatan Hamza, söz konusu kişilerin bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını ve bu vesileyle dünyanın en eski camilerinden El-Necaşi'nin inşa edildiğini söyledi.

Hamza, El-Necaşi camisinin inşa edilmesiyle Etiyopya'da İslami eğitimin başladığını ve sonrasında Sadina Hamza ve Abdul Razak Ali camilerinin de inşa edilmesiyle daha fazla kişiye İslami eğitim verildiğini kaydetti.

Diğer bir öğretmen Anwar Ahmed de İslami eğitim kapsamında öğrencilere, Kur'an-ı Kerim eğitimi, İslam tarihi, Hadis gibi derslerin yanında karakter eğitimine yönelik dersler de verildiği bilgisini paylaştı.

Yaklaşık 112 milyon nüfusa sahip ülkede, Müslümanlar nüfusun yüzde 40'ını oluşturuyor.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?