banner39

Etiyopya'da arazi anlaşmazlığı: 140 ölü

Etiyopya'da tarım arazilerinin hükümet tarafından kamulaştırılması planlarını protesto gösterilerinde son iki ayda 140 kişinin hükümet güçlerince öldürüldüğü rapor edildi

Afrika 08.01.2016, 15:22 08.01.2016, 15:22
Etiyopya'da arazi anlaşmazlığı: 140 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya'da başkent belediye sınırlarının genişletilerek, Oromia bölgesindeki tarım arazilerinin kamulaştırılması planları ile ilgili hükümet karşıtı protestolarda son iki ay içinde 140 kişi öldürüldü.

İnsan Hakları İzlem Örgütü tarafından bugün yapılan açıklamada Felix Horne, "Etiyopya'da 2005 yılındaki seçim protestolarında güvenlik güçleri ile protestocular arasında yaşanan şiddet olaylarından bu yana yine şiddet olayları kıvılcımlandı, hükümet güçleri son iki ayda 140 göstericiyi öldürdü, çok sayıda da yaralı var" dedi.

Etiyopya'nın en büyük bölgelerinden Oromia'da yerel halk başkent Addis Ababa'nın belediye sınırlarını genişletme planı üzerine protesto gösterileri başlatmıştı. 27 milyonluk nüfusu ile Oromia, Etiyopya'nın en kalabalık bölgelerinden.

HRW sözcüsü, bir yabancı dil profösörünün gösteride bildiri okumasının ardından rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını ancak o günden bu yana profösörün nerede olduğunun bilinmediğini söyledi.

Horne, "23 Aralık tarihinde Oromia'nın en büyük yasal siyasi partisi OFC başkan yardımcısı Bekele Gerba (54) tutuklanmıştı. Gerba daha önce aktif olan Oromo Kurtuluş Cephesi OLF üyesi olduğu gerekçesiyle 2011 yılında suçlu bulunarak 4 yılını hapiste geçirmişti. Diğer bir OFC lideri ise keyfi gerekçelerle tutuklanarak ve ev hapsinde tutuluyor" dedi. Horne, "Demir bir yumruk göstericilerin ve muhalif politikacıların yollarını kapatıyor" açıklaması yaptı.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?