banner15

Etiyopya'da en çok Türk dizileri izleniyor

Dizilerin her geçen gün daha fazla insanın hayatında yer edindiği Afrika ülkesi Etiyopya'da en çok Türk dizileri ilgi görüyor.

Etiyopya'da en çok Türk dizileri izleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afrika ülkesi Etiyopya'da en çok Türk dizileri ilgi görüyor.

Haftanın her günü akşam televizyon karşısında toplanan aileler, yerel dilde (Amharca) seslendirilmiş Türk oyuncularını hayranlıkla seyrediyor.

Yayınlandığı birçok ülkede milyonlarca izleyiciyi ekran başına çeken Türk dizileri Etiyopya halkının da beğenisini kazınmış durumda.

Başkent Addis Ababa'daki evinde eşi ve kızıyla "Kuzey Güney" dizisini seyreden 49 yaşındaki devlet memuru Wessenyelehe Tilahun, AA muhabirine, Türk yapımlarına ilgisini anlatırken, "Her akşam Türk insanının kültürüne, topraklarına heyecan verici bir yolculuk yapıyoruz." dedi.

Özellikle Ortadoğu'da büyük hayran kitlelerine sahip Kıvanç Tatlıtuğ'un başrolünde olduğu, iki kardeşin hayata karşı mücadelesini konu edinen dizinin ardından başrollerini Tuba Büyüküstün, Engin Akyürek ve Erkan Can gibi isimlerin paylaştığı ve Türkiye'de 2014'te seyirciyle buluşan Kara Para Aşk (yerel dide Tıkur Fıkır) Etiyopyalılar tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Dizilerde yansıtılan Türk kültürünün, gelenek ve göreneklerinin Etiyopya ile çok fazla benzerlikler taşıdığını söyleyen Tilahun, "Sanki Türk kardeşlerimizle aynı hayatın içinde yaşıyormuş gibi hissediyoruz, dizilerdeki karakterler her evin hayranlık duyulan üyesi." ifadelerini kullandı.

Tilahun'un 18 yaşındaki kızı Betel ise "En büyük hayallerimden biri, Türk dizilerinden tanıdığım yıldızlar şehri İstanbul'u görebilmek." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 12:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35