Etiyopya'da G. Sudan müzakereleri sürüyor

Etiyopya'da taraflar arasında sürdürülen müzakerelerde Cuba yönetimini temsil eden Dinka, Cumhurbaşkanı Salva Kiir ile istişarede bulunmak üzere ülkesine döndü

Etiyopya'da G. Sudan müzakereleri sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Sudan'daki krizin çözümü için Etiyopya'da taraflar arasında sürdürülen müzakerelerde, Cuba yönetimini temsil eden Nyala Dinka, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ile istişarede bulunmak için ülkesine döndü.

Dinka, Uluslararası Cuba Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanıyla istişarelerde bulunmak ve hükümetin son izlenimlerini dinlemek için buradayız. Birkaç gün sonra müzakerelerin merkezi olan Addis Ababa'ya döneceğiz. Taraflar arasında sürdürülen müzakerelerde anlaşmaya doğru gidiliyor. Sadece bir maddede görüş ayrılığı var" dedi.

Enformasyon Bakanı Michael McCoy ise "İsyancılar düşmanlıkların sonlandırılması konusunda anlaşma yoluna gitmezlerse ele geçirdikleri bütün bölgeleri kaybedecekler. Malakal'da gerisin geri döndüler. Bor'da kuvvetlerimiz ilerledi. Yakında iyi haberler alacaksınız" diye konuştu.

Öte yandan, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar liderliğindeki muhalif grupları temsil eden Johannes Musa Fuk, yaptığı açıklamada, "Heyetimiz siyasi diyalog kapsamında Salva Kiir yerine yeni geçici cumhurbaşkanı atanmasını talep etti. Hükümetin, yönetim ve devrimin paylaşılması konusunu tartışmayı reddetmesi müzakerelerdeki tutumunu yansıtıyor. Biz yönetim konusunu tartışmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Siyasi tutuklular konusu çözüme ulaşmadan Salva Kiir hükümetiyle ateşkes  anlaşması imzalamaya sıcak bakmadıklarını belirten Fuk, şunları söyledi:

"Cuba hükümeti ateşkes imzalanması karşılığında siyasi tutukluları serbest bırakmayı taahhüt etti ancak bu yeterli değil. Hükümetin, tutukluların serbest bırakılması için kesin bir tarih belirlemesi gerekir. Siyasi tutukluların serbest bırakılması konusunda hiçbir şartlı öneriyi kabul etmiyoruz."

Güney Sudan'da hükümet güçleri ile eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar liderliğindeki muhalif gruplar arasında yaşanan çatışmalar ve ardından kriz yaşanmıştı. Krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Machar'a bağlı heyet arasında yürütülen görüşmeler, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi'ne (IGAD) bağlı arabulucu heyetin yanı sıra ABD, Norveç ve Çin'den bazı yetkililerin katılımıyla 3 Ocak'ta başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 21:58
banner53
YORUM EKLE

banner39