banner15

Etiyopya'da göstericilere ateş açıldı; ölüler var

Etiyopya'da göstericilerin üzerine ateş açılması sonucu oluşan izdihamda çok sayıda kişi öldü. Hükümet kaynakları, ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

Etiyopya'da göstericilere ateş açıldı; ölüler var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya'nın Oromia bölgesinde güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu yaşanan izdihamda çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Bazı göstericilerin polisin biber gazı kullanıp ardından ateş açması sonucu başlayan izdihamda ezilerek can verdiği belirtiliyor.

BBC’de yer alan habere göre başkent Addis Ababa'ya 40 km mesafedeki Bishoftu bölgesinde dini bir tören için bir araya gelen kalabalıktan bazı kişilerin hükümet karşıtı sloganlar attığı ifade edildi. Yerel haberlerde, göstericilerin güvenlik güçlerine taş ve şişe fırlattığı kaydedildi. Ancak bazı kaynaklar, gösterinin barışçıl olduğunu aktardı.

Etiyopya hükümetinin açıklamasında olaylarda ölenler olduğu belirtilerek, "sorumluların hesap vereceği" belirtildi.

300 ÖLÜ İDDİASI

Cafer Muhammed adlı bir aktivist en az 300 kişinin öldüğünü, çok daha fazla sayıda insanın da yaralandığını söyledi.

Muhammed, askerlerin ve askeri helikopterlerin halkın üzerine ateş açtığını, ölenlerin çoğunun kaçmak için uçurumdan atlayan ve göle girmek zorunda kalan kişiler olduğunu belirtti.

Bağımsız kaynaklar henüz bu iddiayı doğrulamadı.

Etiyopya'da son bir kaç aydır çatışmalar yaşanıyor. Oromia ve Amhara bölgeleri, siyasi ve ekonomik açıdan dışlandıklarından yakınıyor. Bölgedeki gerilim Kasım'da hükümetin başkentin sınırlarını Oromia'ya kadar genişletme planını açıklamasından sonra başladı.

Oromo etnik grubuna mensup çiftçiler, topraklarını kaybetmek zorunda kalacaklarından endişe ediyor. Oromo, ülkedeki en büyük etnik grup.

Hükümet tepkiler üzerine planı rafa kaldırdı. Fakat insan haklarının ihlal edildiğini ve dışlandıklarını söyleyen bölge halkı protestolarını sürdürdü.

HÜKÜMET KAYNAKLARI: 52 ÖLÜ VAR

Hükümet kaynakları, izdiham nedeniyle ilk belirlemelere göre 52 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 12:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35