Etiyopya'da Güney Sudan zirvesi

Güney Sudan'da Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ve ona karşı darbe girişiminde bulunmakla suçlanan eski yardımcısı Machar'ın heyetleri Addis Ababa'da istişarelerde bulundu

Etiyopya'da Güney Sudan zirvesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan'da Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ve ona karşı darbe girişiminde bulunmakla suçlanan eski yardımcısı Riek Machar'ın heyetleri Addis Ababa'da bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Etiyopya hükümetinin özel temsilcisi Büyükelçi Seyoum Mesfin ve Kenya'dan emekli General Lazarus Sumbe'nin başını çektiği heyet ile Machar'ın heyeti Addis Ababa'da görüştü.

Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in heyeti ile Machar'ın heyetinin Addis Ababa'da bugün müzakerelere başlamasının beklendiğini kaydetti.

Afrikalı diplomatik kaynaklar daha önce yaptıkları açıklamada, Machar'ın müzakerelerin, aralık ayı ortalarında gözaltına alınan yöneticilerin serbest bırakılmasının zorunluluğu, darbe girişimi suçlamalarının tartışılması ve Cuba'da meydana gelen katliamın araştırılmasının yanı sıra demokrasi ve yönetimle ilgili konular üzerinde gerçekleşeceğini söylediğini belirtmişti.

Riek Machar'ın barışa karşılık, yargılanmama, 2015 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olma ve seçimlerin BM garantisinde yapılması taleplerinde bulunabileceği kaydediliyor.

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) de salı günü yaptığı yazılı açıklamada, Güney Sudan hükümetiyle muhalif gruplar arasında ateşkes sağlandığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 09:02
banner53
YORUM EKLE

banner39