banner39

Etiyopya'da üniversite olaylarında 10 ölü

Etiyopya'da üniversitelerde meydana gelen çatışmalarda ve düzenlenen saldırılarda 10 öğrenci öldü, 70'i ise yaralandı

Afrika 02.05.2014, 07:26 02.05.2014, 08:08
Etiyopya'da üniversite olaylarında 10 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya'da, çıkan çatışmalarda 10 öğrencinin hayatını kaybettiği, 70 öğrencinin yaralandığı bildirildi.

Hükümet İletişim Ofisi tarafından yapılan ve Etiyopya resmi televizyonunda yayınlanan yazılı açıklamaya göre, ülkedeki barışa karşı olan güçlerin kışkırtması sonucunda Oromia bölgesinde bulunan Ambo kentindeki üniversitede çıkan çatışmada 7 öğrenci öldürüldü. Bunun yanında bir bankayı yağmaladığı öne sürülen 3 öğrenci de öldürüldü. Öğrencilerin nasıl öldürüldüğüne ilişkin bilgi verilmedi.

Bunun yanı sıra Haramaya Üniversitesi'nde de kampüste futbol karşılaşmasını izleyen öğrencilerin üzerine el bombası atılması sonucunda 70 kişinin yaralandığı belirtildi. 

Hükümet ve bölgedeki otoriteler arasında Oromia'nın gelişim planı üzerinde yürütülen görüşmeler nedeniyle, barış istemeyen grupların öğrencileri hükümete karşı kışkırtmasıyla şiddet olaylarının yaşandığı kaydedildi.  

Açıklamada ayrıca, yaşanan şiddet olaylarının ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'in Etiyopya ziyaretiyle bir ilişkisinin olmadığı ifade edildi.

Yorumlar (1)
erdem 5 yıl önce
bu darbecinin süleymaniye camisinden çıkarılması gerekir ki cun tacıların cenazelerinin bile toplumda kabul görmediği anlaşılsın ve çerkez hasan rahat uyusun.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?