banner15

Fas, ABD'nin raporuna isyan etti

ABD tarafından Fas ile ilgili yayınlanan İnsan Hakları Raporunun uydurulmuş bilgiler ve hatalı veriler üzerine yapıldığını söyleyen Fas rapora itiraz etti

Fas, ABD'nin raporuna isyan etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas, ülkedeki insan hakları ile ilgili eleştirel bir rapor yayınlayan ABD’ye ateş püskürerek ve raporun yalanlarla dolu olduğunu belirtti.

ABD’nin Kuzey Afrika’daki başlıca müttefiklerinden biri olan Fas, raporun güvenilir olmayan ya da yıllardır Fas hükümetine açıkça karşı olan kaynaklara dayandığını ve temelsiz olduğunu savundu. Fas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bu rapor kesinlikle uydurulmuş bilgiler, hatalı veriler ve yalanlar içermektedir” denildi.

ABD’nin raporunu ‘siyasi olarak düşmanca’ diye tanımlayan Fas hükümeti, ülkenin insan haklarıyla ilgili sicilini korumak için sonuna kadar mücadele etmeye hazır olduğunu da kaydetti.

Sputnik'te yer alan haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl birçok ülkeyle ilgili olarak yayınladığı insan hakları raporunun bu yılki bölümünde, Fas’ta yolsuzluk, güvenlik güçlerinin hukuka saygı duymaması ve işkence gibi bazı temel insan hakları ihlalleri yaşandığı ifade ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 13:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48