banner39

banner35

Fas ile İspanya arasındaki deniz yolu taşımacılığı yeniden başlıyor

Fas ile İspanya arasında iki yıldır yapılmayan deniz yolu taşımacılığı bugünden itibaren yeniden başlayacak.

Afrika 12.04.2022, 15:11
Fas ile İspanya arasındaki deniz yolu taşımacılığı yeniden başlıyor

Fas Taşımacılık ve Lojistik Bakanlığı, Fas’ın Orta Tanca ve Tanca Şehir ile İspanya’nın Algeciras ve Tarifa limanları arasındaki yolcu taşımacılığının bugünden, ro-ro taşımacılığının ise 18 Nisan'dan itibaren başlayacağını açıkladı.

Rabat ile Madrid hükümetleri tarafından 8 Nisan'da yayınlanan ortak açıklamada, iki ülke arasında deniz ulaşım hatlarının yeniden başlatılması kararı alındığı bildirilmişti.

Fas-İspanya ilişkilerinde kriz yaşanmıştı

Açılımı "Sakiyet'ul Hamra ile Vadi ez-Zeheb'in Halk Kurtuluş Cephesi" olan Polisario'nun Genel Sekreteri ve bazı ülkelerce tanınan Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti'nin Devlet Başkanı İbrahim Gali'nin geçen yıl İspanya'da COVID-19 tedavisi görmesi, Fas'ın İspanya'ya sert tepki göstermesine ve ilişkilerin gerilerek iki ülke arasında krize dönüşmesine yol açmıştı.

Madrid'deki Büyükelçisi Kerime Binyaiş'i geri çeken Fas yönetimi, 17 Mayıs 2021'de 8 bin kadar düzensiz göçmenin denizden ve karadan İspanya'nın Kuzey Afrika'daki "toprağı" Septe (Ceuta) kentine akın etmesine göz yummuş, İspanyol hükümeti ise orduyu bölgeye göndererek bir hafta içinde göçü durdurmuştu.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?