Fas Kralı: Durumu endişe ile takip ediyoruz

Fas Kralı 6. Muhammed, "Bazı Arap ülkelerinin içinden geçtikleri zor durumu endişe ile takip ediyoruz" dedi.

Fas Kralı: Durumu endişe ile takip ediyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fas Kralı 6. Muhammed, Arap ülkelerinin içinden geçtiği zor durumu endişe içinde izlediğini ve bu dönemin atlatılması konusunda umutlu olduğunu belirtti.

Kral 6. Muhammed, başkent Rabat'ta başlayan büyükelçiler sempozyumunda çeşitli ülkelerde görev yapan Fas büyükelçilerine verdiği ve Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Sadeddin el-Osmani tarafından okunan mesajında, "Bazı kardeş Arap ülkelerinin içinde bulunduğu zor durumu derin bir endişe ile takip ediyoruz. Söz konusu ülkelerdeki halkların meşru talepleri ve toprak bütünlüğü çerçevesinde ulusal uzlaşı ve yapıcı diyalog yoluyla bu zor dönemi atlatmasını umuyoruz" ifadesine yer verdi.

Fas Kralı ayrıca,  ülkesinin başta, Filistin halkına ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti kurulması için verdiği mücadeleye olmak üzere Arap ve İslam dünyasının meselelerine destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

Fas'ın Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleriyle olan iyi ilişkilerine de vurgu yapan Kral 6. Muhammed, ABD ile ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda kararlı olduğunu belirttiği mesajında "İki ülke arasındaki mevcut stratejik ortaklığı pekiştirmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Afrika ülkeleri ile de ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kral, ülkelerini yurt dışında temsil edecek diplomatlara, Avrupa Birliği ve bütün üye ülkeler ile ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda daha çok çalışmaları çağrısında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 23:50
banner53
YORUM EKLE

banner39