banner39

Fas polisinden göstericilere müdahale

Fas'ın Layun bölgesinde bulunan Batı Sahra kentinde meydana gelen gösterilere Fas polisinin müdahalesi sert oldu

Afrika 17.02.2014, 15:53 17.02.2014, 15:53
Fas polisinden göstericilere müdahale

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fas'ta Cumartesi akşamı yapılan gösterilere polis müdahale etti. Layun bölgesinin Batı Sahra kentinde bir İngiliz parlementerin ziyaretinin ardından bazı kişilerin protesto yürüyüşü yapmaya çalıştığı, sivil ve üniformalı polislerinse gösterilere sdert şekilde müdahale edip izin vermediği ifade edildi.

Fas'ta 100 kadar göstericinin bir araya gelerek gösteri yürüyüşü yapmaya kalkıştı. Göstericiler arasında kadınların da olduğu ifade ediliyor. Ancak Fas polisinin göstericilerin önünü kestiği ve yürüyüşe izin vermediği ifade edildi.

Olaylarla ilgili konuşan Fas İnsan Hakları Örgütü üyelerinden Hamid İguilid, protesto yapan göstericilerin polis tarafından saldırıya uğradığını, özellikle de sivil polislerin göstericilere şiddet uyguladığını ileri sürdü.

Protestocuların istekleri arasında siyasi tutukluların serbest bırakılması ve Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücünün bölgedeki hakimiyetinin genişletilmesi olduğu ifade ediliyor. Bölgedeki olayların, İngiliz parlamenter Jeremy Corbyn 'ın bölgeye yaptığı ziyaretin ardından meydana geldiği ifade ediliyor. 

Olaylarla ilgili Fas yönetiminden herhangi bir açıklama yapılmazken, bazı kaynaklar Fas yönetiminin İngiliz parlamenter Corbyn'i halkı kışkırtmakla suçladığını ileri sürüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?