banner39

Fas'ta öğretmenlerin protestosuna polis müdahale etti

Fas'ın başkenti Rabat'ta toplanan bir grup sözleşmeli öğretmen, kadroya alınma talebiyle gösteri düzenledi.

Afrika 08.04.2021, 01:01
Fas'ta öğretmenlerin protestosuna polis müdahale etti

Gösteriye katılan öğretmenler, daha önce gözaltına alınan meslektaşlarının serbest bırakılmasını isteyerek sloganlar attı.

Gösteriye güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucu bazı öğretmenler yaralanırken, bazı öğretmenler gözaltına alındı.

Sözleşmeli Öğretmenler Ulusal Koordinasyonu, dün düzenlenen benzer gösterinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin gösteriye müdahale ederek 19 öğretmeni gözaltına aldığını duyurmuştu.

Rabat Valiliği de pazar günü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek için alınan tedbirler çerçevesinde gösterilerin engellendiğini açıklamıştı.

Sözleşmeli öğretmenler, 14 Mart'tan bu yana kadroya alınma talebiyle Rabat'ta gösteri düzenliyor.

Fas Ulusal İnsan Hakları Konseyi, 19 Mart'ta yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin, öğretmenlerin düzenlediği gösteriyi dağıtmak için kullandığı gücün yavaş yavaş şiddete dönüştüğünü ifade etmiş, barışçıl gösteri de dahil olmak üzere kamu özgürlüklerinin korunması çağrısında bulunmuştu.

Fas hükümeti, 2017'de kamu çalışanlarına sağlanan emeklilik haklarından yararlanan kişi sayısını azaltmak için kamu kurumlarında "sözleşmeli personel çalıştırma programı" başlatmış ve bu program ilk olarak eğitim sektöründe uygulamaya konulmuştu.

Sözleşmeli personel, emekli olduğunda kadrolu kamu çalışanlarına sağlanan haklardan yararlanamıyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?