banner39

Faslı alim Yasin defnedildi

Fas'ın en büyük muhalefet hareketinin lideri Abdüsselam Yasin defnedildi

Afrika 15.12.2012, 11:46 15.12.2012, 15:31
Faslı alim Yasin defnedildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önceki gün hayatını kaybeden Fas'ın en büyük muhalefet hareketinin lideri Abdüsselam Yasin, onbinlerce kişinin katıldığı cenaze namazı sonrası toprağa verildi. Güvenlik güçleri, cenaze namazının ve sonrasında, camiiyi kuşatarak, katılımcıların ana caddelere çıkmasını engelledi.

Yerel basının, Başbakan Abdullah Benkirane'nin cenazeye katılacağını bildirmesine rağmen, yönetimden hiç kimse cenazeye katılmadı. Resmi basın ise Yasin'in ölümünü ve cenaze törenini görmezden geldi.

Adalet ve İhsan hareketinin lideri Abdüsselam Yasin 84 yaşında ev hapsindeyken vefat etmişti. Abdüsselam Yasin'in belirgin bir halefinin olmadığı ve hareketin yasal siyasete atılmak konusunda hararetli tartışmalara sahne olabileceği belirtiliyor.

Adalet ve İhsan hareketinin gücü hakkında kesin bilgiler olmasa da ülkede krallığa karşı kitle muhalefeti yürütebilecek tek hareket olduğu biliniyor.

Arap Baharı'nı müteakip, Fas'ta kralın yetkilerini az da olsa sınırlandıran anayasa değişiklikleri yapılmıştı. Fakat yönetimin başı hâlâ kral. Öte yandan, Fas'ın ekonomik kriz içinde olmasına rağmen, kitle gösterilerinin önüne geçmek için bütçede sosyal harcamaların payı artırılmıştı.

Fas'ın güneyinde yaşayan Berberi bir aileden gelen ve Marakeş'te büyüyen Yasin, krallık rejimine muhalefet ettiği için sık sık hapse girdi. Yasin, 1974'te Kral Hasan'a ülkede şeriatı uygulamasını istediği bir mektup yazmasından dolayı üç yıl hapis yatmıştı. Yasin, siyasi hareketini kurduktan sonra ise Kral Hasan ölünceye kadar on yıl boyunca ev hapsinde kalmıştı. Yasin, ev hapsinden çıktıktan sonra da, krallık hanedanından İslam'ı uygulamalarını ve tüm mal varlıklarını devlete teslim etmelerini istemişti.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü