banner39

Faslı alim Yasin vefat etti

Fas'ın en güçlü dini hareketinin liderlerinden Abdüsselam Yasin, ev hapsindeyken 84 yaşında vefat etti

Afrika 13.12.2012, 14:25 13.12.2012, 16:45
Faslı alim Yasin vefat etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fas'ın en güçlü dini muhalefet hareketinin kurucusu Abdüsselam Yasin, 84 yaşında vefat etti. Hareketin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Adalet ve Maneviyat hareketinin lideri Abdüsselam Yasin'in cenazesi Fas'ın başkenti Rabat'tan kaldırılacak.

Adalet ve Maneviyat hareketinin gücü hakkında kesin bilgi yok. Fakat hareketin onbinlerce takipçisinin olduğu sanılıyor. Adalet ve Maneviyat hareketi Fas'ta resmi olarak yasaklı ve siyasete katılmasına izin verilmiyor. Üyeleri ise sık sık tutuklanıyor.

Abdüsselam Yasin, ölmeden önce ev hapsindeydi ve 2000 yılında şu anki kral tarafından cezaevinden serbest bırakılmıştı. Abdüsselam Yasin, kralın halife ünvanını tanımayı reddediyordu.

Adalet ve Maneviyat hareketi, 20 Şubat'ta başlayan Arap Baharı gösterilerine katılırken, daha sonra yapılan seçimde yasal İslami parti zaferle çıkmış ve Adalet ve Maneviyat hareketi ise geri planda kalmıştı.

ABDÜSSELAM YASİN KİMDİR?

Fas'ın Marakeş kentinde 1928 yılında dünyaya gelen Abdüsselam Yasin, Fas'taki Adalet ve İhsan Hareketi'nin kurucusu ve lideriydi. Yasin, 1975 yılında Kral 2'inci Hasan'a, ''Ya İslam ya da Tufan'' başlığını taşıyan açık mektup yazması üzerine, yargılanmadan hapse atıldı. 1978'de hapisten çıkan Yasin, 1983'de ''es-Subh'' dergisinin ilk sayısında çıkan bir yazısından dolayı 2 yıl hapis cezası aldı. 1985 yılından bu yana başkent Rabat yakınlarındaki Sella şehrinde mecburi ikamete tabi tutulmakta olan Yasin'in, basınla görüşmesine izin verilmemekteydi.

İstanbul'da 1-2 Aralık 2012 tarihlerinde, Yasin'in eserleri hakkında ''Üstad Abdusselam Yasin'in davetinde Kur'an Merkezli Peygamber Metodu Nazariyesi'' başlıklı Uluslararası bir sempozyum düzenlenmişti.

84 yaşında vefat eden Abdüsselam Yasin, Fas'ta ve İslam dünyasında yenilikçi görüşleriyle tanınmaktaydı. Yasin'in, ''Nebevi Metod'', ''Diriliş ve Islah Önderleri'', ''Hilafet ve Saltanat'' ve ''Sünnetullah'' adıyla Türkçeye çevrilmiş eserleri bulunuyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?