banner39

Fas'ta 24 saatlik genel grev

Kuzey Afrika ülkesi Fas'ta, emeklilik süresiyle ilgili reform yasağı ülkede genel grevin ilan edilmesiyle sonuçlandı.

Afrika 31.05.2016, 21:33 31.05.2016, 21:33
Fas'ta 24 saatlik genel grev

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas’ta hükümetin emeklilik yasasında yapacağı reforma karşı ülke genelinde 24 saatlik genel greve gidildi.

Greve, Fas İşçi Birliği, Demokratik İşçi Konfederasyonu, Demokratik İşçi Federasyonu, Yükseköğretim Ulusal Sendikası ve Fas İşçileri Genel Birliği sendikalarına üye işçiler katıldı, greve destek için Fas parlamentosu önünde gösteri düzenlendi.

Greve katılan sendikalar tarafında yapılan ortak açıklamada, bakanlıklar, belediyeler ve diğer kamu kuruluşlarında gerçekleştirilen genel greve katılım oranının yüzde 83,72 olduğu, katılımın yüksek olmasından memnuniyet duyulduğu belirtildi.

Yüzlerce sendika üyesinin katıldığı eylemde, hükümet aleyhinde slogan atıldı. Oturma eylemiyle protestolarına devam eden katılımcılar gösteriden sonra dağıldı.

Fas'ta işçilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, maaşlarının artırılması ve emeklilik reformu sürecine sendikaların da katılması talebiyle ülkenin çeşitli yerlerinde hükümet aleyhinde gösteriler düzenleniyor. Son olarak şubat ayında 24 saatlik genel greve gidilmiş ve parlamento önünde gösteri düzenlenmişti.

Şubat ayındaki genel grevden sonra Fas Hükümeti tarafından yapılan açıklamada ise "Sendika temsilcileri ile görüşmelerimiz devam ederken sendikaların greve gitmesi haksızlık. Görüşmelerden hiçbir zaman kaçınmadık. Hükümetimiz her zaman çalışanların ve işçilerin faydasını gözeten çalışmalar içerisindedir." ifadelerine yer verilmişti.

Fas Hükümeti, emeklilik yasasında yapacağı reform ile emeklilik yaşını 60’tan 63’e çıkarmayı ve emeklilik maaşında bazı kesintilere gitmeyi planlıyor.

 

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?