Fas'ta eski koalisyon ortağından hükümete sert eleştiriler

Fas'ta geçtiğimiz ay koalisyondan ayrılan İstiklal Partisi, yükselen akaryakıt fiyatlarına sert tepki gösterdi

Fas'ta eski koalisyon ortağından hükümete sert eleştiriler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas'ta geçtiğimiz günlerde hükümetten çekilen İstiklal Partisi, yönetimi yükselen akaryakıt fiyatları üzerinden eleştirdi.

İstiklal Partisi tarafından yapılan açıklamada, hafta başında akaryakıt fiyatlarına ikinci kez zam geldiği belirtilerek eğitim döneminin başladığı döneme denk gelen bu artışın insanların alım gücüne vurulmuş büyük bir darbe olduğu ifade edildi.

İstiklal Partisi, zam sonrası taksi, kamyon ve minibüs şoförlerinin yapacakları eylemlere destek vereceklerini açıkladı.

Fas'ta koalisyon hükümetini oluşturan ikinci büyük parti olan İstiklal  Partisi, ülkenin başbakanı Abdulillah Benkiran'ın ülkenin kaderini belirleyecek önemli konularda bireysel hareket ettiği, yolsuzluklara fırsat verdiği gerekçesiyle koalisyondan desteğini çekmiş, Ekonomi Bakanı Nezzar Bereke, Çevre Enerji Su ve Madenler Bakanı Fuad ed-Duveyri, İş birliği ve Dış İlişkiler Yardımcı Bakanı Yusuf el-Umrani, dış ülkelerde yaşayan Faslılardan sorumlu Bakan Abdullatif Mazuz, Geleneksel Sanayi Bakanı Abdussamed Guyuh görevlerinden istifa etmişti.

İstiklal Partisi'nin koalisyondan çekilmesi üzerine, koalisyon hükümetindeki parti sayısı muhafazakar Adalet ve Kalkınma Partisi, orta çizgideki Halk Hareketi Partisi ve sol eğilimli İlerici Sosyalist Parti olmak üzere üçe indi. Meclis'te 160 milletvekili kalan hükümetin yeterli milletvekili sayısı olan 198'e ulaşabilmesi için, en az 38 milletvekiline sahip başka bir parti ile anlaşma sağlaması gerekiyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi şimdi yeterli sayıya ulaşabilmek için görüşmeler yapıyor ve İŞstiklal Partisi'ne hüğkümete yeniden katılması için çağrı yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 11:43
banner53
YORUM EKLE

banner39