banner39

Fas'ta hükümete protesto gösterisi

Fas'ta Başbakan Benkiran hükümetinin istifasını isteyen sol muhalefet gösteri düzenledi.

Afrika 27.05.2012, 21:47 27.05.2012, 21:47
Fas'ta hükümete protesto gösterisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fas'ta Başbakan Abdulilah Benkiran hükümetinin istifasını isteyen sol muhalefet geniş katılımlı gösteri düzenledi.

Fas'ın Darulbeyda (Kasablanka) şehrinde, ''toplumsal ve siyasi reformları gerçekleştirme'' vaatlerini yerine getirmediği gerekçesiyle hükümetin istifasını isteyen binlerce gösterici sokaklara çıktı. Göstericiler, Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindeki iktidarın, barışçıl gösterilere müdahalesini de protesto etti.

El-Mesira gazetesinin yayımladığı rapora göre, sendikalar, sol partiler ve reformcu 20 Şubat Hareketi grubunun gerçekleştirdiği hükümet karşıtı ilk muhalif sokak gösterisine on binlerce muhalif katıldı.

Başbakan Abdulilah Benkiran'ı istifaya çağıran kalabalık, ''hükümetten öncelikle halkına saygılı olmasını istiyoruz'' açıklamasında bulundu.

Hükümet, haziran ayında, grevi yasal hale getirmek için Meclis'in gündemine tasarı sunmaya hazırlanıyor. Tasarı, grev organizasyonu şartlarının kabul edilmesini amaçlıyor. Resmi istatistiklere göre, 2011 yılında grev sayısı 400 ile rekor seviyesine ulaştı.

Demokratik Sosyalist Öncü Parti lideri Abdurrahman bin Amr, ''Hükümet vaatlerini yerine getiremedi. Fas'ın yaşadığı kötü ekonomik şartların iyileştirilmesi için halkın sokaklara inmesi çok büyük bir ihtiyaçtı'' ifadelerinde bulundu.

Hükümet ve sendikalar arasındaki toplumsal diyaloğu, ''sağır bir diyalog'' olarak nitelendiren Bin Amr, ''Hükümet, çıkarmaya çalıştığı yeni grev yasasıyla işçilerin şartlarını iyileştirmeden onları grevden vazgeçirmeye çalışıyor. Yargı ve sağlık gibi hayati kamu hizmetlerinin düzenli işleyişini durdurması, ekonomi üzerinde, özellikle de Fas'a yabancı yatırımların gelmesi noktasında olumsuz yansımalara neden olacaktır'' dedi.

Başbakan Abdulilah Benkiran, daha önce yaptığı bir açıklamada, siyasi reformlarla, özgürlükleri geliştirmeyi ve halkın refah seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini belirtmişti.

Dünya Bankası'nın şubat ayında açıkladığı rapora göre, yoksulluk, yüksek fiyatlar ve işsizlik oranının yüzde 30'lara ulaştığı ülkenin bazı bölgelerinde protestocular ve güvenlik güçleri arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. İşçi sendikaları da hükümetin verdiği sözleri yerine getirebileceğinden şüphe duyduklarını ifade ediyor.

Hükümet, protestoların yayılmasını önlemek için geçen yıl kamu ve özel sektör çalışanlarının ücretlerine zam yaptı. Ayrıca temel ihtiyaç maddeleri ve enerji ürünlerinde de desteklemeye gidildi.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?