banner39

Fas'ta muhalif kanat koalisyona katılıyor

Fas'ın en güçlü muhalif kanadı Milli Bağımsızlar Birliği Partisi, koalisyon hükümetine katılma kararı aldı

Afrika 03.08.2013, 13:49 03.08.2013, 13:56
Fas'ta muhalif kanat koalisyona katılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fas'ta İstiklal Partisi'nin koalisyondan ayrılmasıyla oluşan siyasi krizin ardından ülkenin en güçlü muhalif kanadı, Milli Bağımsızlar Birliği Partisi, koalisyon hükümetine katılma kararı aldı.

Başkent Rabat'ın güneyinde yer alan Buznika'daki parti ulusal meclisinde gerçekleştirilen oylama sonucunda, koalisyon hükümetine katılması yönünde karar alınırken, parti Genel Başkanı Salahaddin Mezvar, koalisyonun oluşturulmasına yönelik müzakere sürecini yürütmek için görevlendirildi.

Mezvar, karar sonrası düzenlediği basın toplantısında, partisinin bir duruşu, seçimleri ve programı olduğunu belirterek, onun sadece koalisyon için gerekli çoğunluğu tamamlayıcı rol üstlenmediğinin altını çizdi.

Eski koalisyonun sağlam bir temel üzerine inşa edilmediğini ifade eden Mezvar, "Yeni koalisyonu sağlam bir temel üzerine kurulması konusunda kararlıyız" dedi.

Mezvar, partide nihai karar mercinin ulusal meclis olduğunu belirterek, "Yeni hükümetin bakanlarının tayini için yapılacak müzakerelere uzlaşı mantığıyla yaklaşıyoruz" diye konuştu.

Parti meclisinde yaklaşık 800 temsilcinin katılımıyla düzenlenen olağanüstü toplantı, koalisyonunun en büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi'nden koalisyona katılım yönünde gelen davet üzerine gerçekleştirildi.

İstiklal Partisi, hükümetin bireysel kararlar aldığını, yolsuzluğu teşvik eden politikalar benimsediğini ve Başbakan Abdülilah Benkiran'ın, parti liderliği ile hükümet görevini birbirine karıştırdığını ileri sürerek, kabineden çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?