banner39

Fas'ta veliahtın elini öpme krizi...

Fas'ta 10 yaşındaki veliaht prensin başta Genelkurmay Başkanı olmak üzere devlet erkanına el öptürmesi tepkilere yol açtı

Afrika 10.05.2012, 11:08 10.05.2012, 11:24
Fas'ta veliahtın elini öpme krizi...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas Kralı Muhammed'in oğlu Hasan'ın katıldığı her resmi törende devlet erkanına el öptürmesi olay oldu.

Halkın tepkisi üzerine bakanların veliaht prensin elini öptüğü görüntüler devlet televizyonu tarafından sansürlendi

Krallık rejimiyle yönetilen Fas'ta, Türkiye'deki iktidar partisi ile aynı ismi taşıyan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçimden büyük bir zaferle ayrılıp hükümet olmasının ardından krallık rejimi de sallanmaya başladı. Kral 5'inci Muhammed'in Arap Baharı etkisinden korkarak yetkilerinin bir bölümünü hükümete devretmesi, bunun ilk adımı olmuştu. Bundan cesaret alan Faslılar da daha önce tek kelime etmeye cesaret edemedikleri hanedana karşı muhalefete hız verdi. Ülkede hemen hemen tüm sektörleri elinde bulunduran ve ülkenin en zengin adamı olan krala ekonomik anlamda muhalefet edemeyen halk, çareyi krallık sembollerine karşı çıkmakta buldu. Hedefte ise Kral'ın 9 yaşındaki veliaht prens oğlu Hasan vardı. Babasının katılamadığı törenlerde kraliyet ailesini temsilen bulunan Hasan'ın kendisini karşılayan devlet erkanına babası gibi el öptürmesi bardağı taşırdı.

BAŞBAKAN ÖPMEDİ

Vatan'dan Uğur Koçbaş'ın haberine göre, Genelkurmay Başkanı ve bazı resmi yetkililerin Rabat kentindeki Temara adlı hayvanat bahçesinin açılışında askeri törenle karşıladıkları Prens Hasan'ın önünde eğilip elini öpmeleri sonrası sosyal medyada kıyamet koptu. Devlet televizyonunun yayınladığı görüntüler Faslılar'ın büyük tepkisini çekti. Arap dünyasında bile görüntü tartışıldı.

Bir Mısır gazetesi, "İşte asıl diktatörler bu görüntülerle yaratılıyor" yorumunu yapınca hükümetten müdahale geldi. Dün Bisiklet Federasyonu tarafından prens onuruna düzenlenen gecede yine Hasan'ın elinin öpülmesi üzerine hükümet kontrolündeki devlet televizyonu görüntüleri sansürledi.

Fas gazetelerine de "Halkın büyük tepkisi nedeniyle bu görüntüleri vermedik" açıklaması yapıldı. AK Parti'li Başbakan Benkirane de önceki başbakanların aksine kralın elini öpmemiş, sadece tokalaşmakla yetinmişti. AK Parti'li bakanlar da aynı şekilde kralın elini öpmekten kaçınmışlardı.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?