banner39

FBI Sudan Başbakanı Hamduk suikastine el attı

Sudan güvenlik kaynakları ABD Federal Soruşturma Bürosu uzmanlarının Başbakan suikastı soruşturmasına katılımını doğruladı.

Afrika 11.03.2020, 11:33 11.03.2020, 11:47
FBI Sudan Başbakanı Hamduk suikastine el attı

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'a  9 Mart sabahı düzenlenen suikast girişimi sonrası güvenlik soruşturmaları hız kesmeden devam ediyor.

Başbakana yönelik patlamanın uzaktan kumandalı bir bombadan kaynaklandığı ileri sürüldü. Sudan güvenlik kaynakları ABD Federal Soruşturma Bürosu uzmanlarının Başbakan suikastı soruşturmasına katılımını doğruladı.

Hartum'daki Sky News Arabia muhabirine göre, kaynaklar soruşturmayı yoğunlaştırmak ve faillere ulaşmak için yüzlerce istihbarat ve güvenlik personelinin konuşlandırıldığına dikkat çekti . Bir güvenlik kaynağı "Sky News Arabia" ya güvenlik güçlerinin bir takım şüphelileri izlediğini ve soruşturmaların ilerlemesi olarak tanımladıklarını ortaya çıkardığını söylemişti.

Pazartesi sabahı Hamduk, evinden ayrıldıktan sonra başarısız bir suikast girişiminden kurtuldu. Konvoyu, Hartum'un kuzeydoğusundaki Bakır Köprü bölgesinde bombalandı ve vuruldu.

Saldırı, Hamduk hükümetinin Beşir rejimine aylarca süren protestoların patlak vermesinin nedeni olan ve devrilmesinden sonra bile devam eden akut ekonomik krizi yönetmekte büyük zorluklarla karşılaştığı bir zamanda meydana geldi.

Hamduk, 2022'nin sonlarına kadar süren bir geçiş dönemi için ordu ile sivil gruplar arasında bir güç paylaşımı anlaşması altında teknokratlardan oluşan bir hükümete liderlik ediyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?