banner15

Fildişi seçimlerinde iktidar kazandı

Fildişi Sahilinde bir önceki seçimlere göre olaysız geçen oylama sonuçları iktidara bir beş sene daha verdi. Muhalefet sonuçlara itiraz etti.

Fildişi seçimlerinde iktidar kazandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fildişi Sahili’nde yeni Devlet Başkanı’nı belirlemek üzere geçtiğimiz hafta yapılan seçimin resmi sonuçları açıklandı. Seçim Komisyonu, mevcut lider Alassane Ouattara’nın oyların yüzde 86’sını alarak yeniden bu göreve seçildiğini duyurdu.

Outtara böylece ülkeyi beş yıl daha yönetme hakkı elde etti. Seçim öncesinde üç aday usulsüzlük iddiaları nedeniyle yarıştan çekilmişti. Outtara’nın diğer altı rakibi ise sonuçlara itiraz edeceklerini açıkladı.

Gözlemcilerin şeffaf ve barışçıl geçtiğini açıkladığı seçime katılım ise yaklaşık yüzde 60 oldu.

Ülkede, 28 Kasım 2010'da devlet başkanı seçilen Vattara, eski Devlet Başkanı Laurent Gbagbo'nun yenilgiyi kabul etmemesi üzerine ancak Mayıs 2011'de görevine başlayabilmişti. Seçimi kaybeden Gbagbo'nun tüm uluslararası çağrılara rağmen görevi seçimin galibi Vattara'ya devretmemesi siyasi krize yol açmıştı. Gbagbo, 30 Kasım 2011'de Fildişi Sahili yetkililerince Uluslararası Ceza Mahkemesine teslim edilmiş ve haziranda yargılanmasına karar verilmişti.

Fildişi Sahili'nde 2010-2011'deki seçim sonrası krizde 3 bin kişi ölmüştü.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 17:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35