banner39

Filistin'i desteklemek için Afrikalı Müslümanların yapabilecekleri ve kıtadaki faal İsrail STK'ları

Afrika 19.05.2020, 09:23 19.05.2020, 14:17
Filistin'i desteklemek için Afrikalı Müslümanların yapabilecekleri ve kıtadaki faal İsrail STK'ları

Mehdi Garba
 

Mayıs 1948'den bu yana Filistin her zaman işgal altında. Bu tarihte ülke, İsrail'in yasadışı devletini kurmak için Siyonist harekete teslim edildi. 

Bu işgal, toprakları gasp edilmiş ve aynı zamanda kendilerine yapılan en hayali eylemlere tanık olan ezilen Filistinlilerin acı bir gerçeği. Yasa dışı gözaltı, işkence ve kadın ve çocuklarınki de dahil olmak üzere yargısız infazlar bu dönemde en yaygın sorun olmuştur. Ayrıca, söz konusu fiiller uluslararası insan hakları hukukunu ve insancıl hukuku ihlal etmektedir. 

Artık Filistinlilerin kendi topraklarında ezildikleri tespit edildiğine göre, her birimizin Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi gibi Filistin topraklarının özgürleşmesine katkıda bulunmamıza ihtiyaç var. 

Afrika bir kıta olarak stratejik. Bu, dünya güçlerinin kıtadaki hakimiyet için mücadele etmelerinin nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. 1,21 milyar nüfusu ve 2050 yılına kadar Afrika'nın dünya nüfusunun % 20'sine ev sahipliği yapabileceği tahminiyle Afrika kıtası güçlü ve etkili olmaya devam ediyor. 

İngiltere, Amerika, Çin, İran ve Suudi Arabistan gibi birçok ülke o zamandan beri bu kıtanın önemini anladı. İsrail ise tarım, güvenlik, tıp, teknoloji, ticaret, eğitim alanında da dahil olmak üzere kıtada dağılmış yüzlerce şirket vardır ve şimdi buna insani hizmetleri STK'ları eklediler. 

Eğer bir Afrikalıysanız, bunlar Filistinlilere yardım etmenin birkaç ama etkili yollarından bazıları:

Boykot

Afrika'daki çoğu ülke şimdi farklı çatışma biçimleriyle mücadele ediyor. İsrail, insani yardım kıyafeti altındaki IsraAID ile, kırsal topluluklara ve kıtadaki kriz mağdurlarına yardım sunuyor. Yoksul nüfus için, yasadışı yardımları reddetmek zor olacak, ancak mümkün. 

Başka bir insani yardım ajansı olan Eye from Zion (Zion'un gözü), kırsal bölgelerdeki insanlara ücretsiz olarak ameliyat sunmak için İsrail'den Afrika'ya göz doktorları gönderiyor. Bu yıllardan beri sürüyor. 

GrainPro , İsrail'den başka bir tarım ilaç firmasıdır. Birçok Afrikalı çiftçi tarafından bitkilerini zararlılara karşı korumak için bu firmanın yardımlarını kullanılır. Filistin'deki ezilmiş insanlara yardım etmek için bundan başka bir pestisit seçmek daha kolay.  

Afrika'nın birçok yerinde epileptik bir güç kaynağı olan Nova Lumos , İsrail'in telefonları ve elektrikli cihazları nüfus için ucuz bir fiyata şarj etmek için bir mobil güneş enerjisi geliştirdi. Afrikalılar, İsrail'in yasadışı devletini güçlendirmeye devam eden bu cihazdan başka güç elde etmenin diğer yollarının kullanımına başvurabilirler ve başvurmalıdırlar. 

Galilee International Management Institute (Celile Uluslararası Yönetim Enstitüsü) , yasadışı İsrail devletinin Afrika ülkelerine nüfuz etmek için eğitimi kullanmasının bir başka yoludur. Birçok Afrikalı lider ve politika yapıcı bu kurumda burs eğitimi almıştır. Bu bursu ve diğer İsrail kurumlarını kapatmak daha fazlasını istemek gibi görünmüyor. Yapılabilir. 

Sosyal Medya Kampanyaları

Filistin halkı herhangi bir vahşete maruz kaldığında, kampanyalar genellikle #FreePalestine hashtag'i kullanan aktivistler tarafından sosyal medyada başlatılır. Her zaman kampanyaya katılmaktan çekinmeyin, çünkü sesiniz önemlidir. Sosyal medya kampanyaları aracılığıyla farkındalık yaratmak ve destek sunmak, güçlü destek toplamak ve değişimi uygulamak için harika bir yoldur.

Barışçıl Protestolar

Yıllar boyunca bu, mesajınızı doğru kişilere göndermenin en etkili yollarından biri olmuştur. Kutsal Ramazan ayının her Cuma günü, dünya genelindeki insanlar Filistinlilere dayanışmalarını sağlamak için dışarı çıkarlar. Sadece Filistin davasıyla dayanışma içinde değil, İsrail yetkililerine, ne kadar sürecek olursa olsun, yaşadıkları toprağın yasadışı olduğu gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğini bildiren bir mesaj gönderiyorlar. 

Afrika'da, Ahl al Bayt Güney Afrika İslam Konseyi, İslam Araştırmaları, Medya İnceleme Ağı (hepsi Güney Afrika'da) ve Nijerya'daki İslami Hareket, kıtadaki davayı savunmanın en önde gelen gruplarındandır. Yirmi yılı aşkın bir süredir, lideri Şeyh Ibraheem Zakzaky (İbrahim Zakzaki) hala Nijeryalı yetkililer tarafından yasadışı bir şekilde gözaltında tutulan Nijerya'daki İslami Hareket , ülkede protestoyu barışçıl bir şekilde örgütlüyor. 

Kaynak: themuslimvibe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?