banner15

Fransa, 14 Afrika ülkesinden sömürge vergisi alıyormuş

Fransa eski sömürgesi olan 14 Afrika ülkesinden 60 yılı aşkın süredir 'koloni vergisi' adı altından her yıl vergi aldığı belirtiliyor

Fransa, 14 Afrika ülkesinden sömürge vergisi alıyormuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa 1958 yılına kadar sömürdüğü Afrika ülkelerini, bağımsızlıklarını kazandıktan sonra da sömürmeye devam etmiş. Fransa'nın bu ülkelerden 'koloni vergisi' adı altında, her yıl yüklü miktarda para aldığı belirtiliyor. Fransa'nın 14 eski sömürgesinden her yıl yaklaşık 500 milyar dolar para aldığı kaydediliyor. 

Silicon Africa'da yer alan habere göre, Fransa'nın Afrika ülkeleri üzerindeki fiili sömürgeciliği bitmiş olsa da mali sömürgesi hala devam ediyor. Fransa, bağımsızlığını kazanmış olan eski sömürgelerinin bütçelerinin büyük bölümünü değişik adlar altında kendi merkez bankasında topluyor. Bu ülkelerin yıllık gelirlerinin yüzde 85'i her yıl Fransa merkez bankasında toplanıyor. Kalan yüzde 15 ile ekonomisini yürütmeye çalışan Afrika ülkeleri, mali sıkıntı yaşadıkları takdirde, Fransa merkez bankasına yatırdıkları kendi paralarını borç olarak almak zorunda. 

Kendi paralarından borç almaları da kısıtlanan Afrika ülkeleri, bir yıl içerisinde Fransa'ya verdikleri paradan en fazla yüzde yirmi oranında borç alabiliyor. Ülkenin daha fazla borç istemesi durumunda Fransa'nın vetosuyla karşılaştığı kaydediliyor. 

Fransa aldığı bu parayı ise, sömürge döneminde işgal altına tuttuğu ülkelere inşa ettiği binalar ve altyapılar karşılığında aldığını savunuyor. 

YA PARA VERİRSİN YA DA DARBEYE KURBAN GİDERSİN

Fransa'nın önceden sömürgesi olan Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon, Fransa'ya hala sömürge vergisi ödeyen ülkeler. 

Bu ülkelerin tarhilerine bakıldığında, Fransa'ya vergi ödemeyen liderlerin ya bir darbeye ya da suikaste kurban gittikleri görülüyor. Son 50 yılda 26 Afrika ülkesinde toplam 67 askeri darbe meydana geldi. Bu darbelerin meydana geldiği ülkelerin 16'sı eski Fransız sömürgesi olduğu belirtiliyor. Darbe olan Afrika ülkelerinin yüzde 61'i eski Fransız sömürgesi. 

Bu ülkelerde meydana gelen askeri darbelerinse Fransa'nın sömürge zamanında atadığı lejyoner askerler tarafından gerçekleştirildikleri kaydediliyor. 

Fransa'nın eski sömürgelerinden bu vergiyi 2014 yılına kadar aldığı biliniyor. Bu yıl ise uygulamanın devam edip etmeyeceğine yönelik herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 15:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vahap kalyoncu
Vahap kalyoncu - 1 yıl Önce

Ve adamlar bize demokrası dersi vermeye kalkacak kadar şerefsiz.

Mustafa Ay
Mustafa Ay - 5 yıl Önce

Saydığınız 14 ülkenin GSMH toplamı nedir? Sayılan 14 ülkenin her biri ne kadar vermiştir?

ahmet içirgin
ahmet içirgin - 2 yıl Önce

Dünya savaşlarını çıkartıp milyonlarca insan kanı döken onlar.Zayıf buldukları ülkeride sömürüyorlar

osman güzel
osman güzel - 2 yıl Önce

fransızları tebrik ederim, gayet iyi bir iş çıkarmışlar.

@Semihozdemir_54_04 instangram
@Semihozdemir_54_04 instangram - 8 ay Önce

Ne diyim ya yazık insanlar ölüyor bebekler ölüyo hâlâ daha para alıyo ulan ne insanlar varbe daha doğrusu insa değiller ama neyse

Ali Rıza PİŞKİN
Ali Rıza PİŞKİN - 2 yıl Önce

Kim ne ekerse onu devşirir

ŞABAN DÖNMEZ
ŞABAN DÖNMEZ - 2 yıl Önce

VAY CANINA 21.YÜZYIDA HAYRET

Selami sert
Selami sert - 8 ay Önce

Hayret doğrusu, karşıdan bakınca çok kibar ve saygılı görünüyorlar.


banner39

banner50

banner47

banner48