Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nden çekilecek

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nden çekileceğini duyurdu. Daha önce Fransız askerlerinin Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki 9 - 13 yaş arasındaki çocuklara tecavüz ettiği iddiası dünya gündemine oturmuştu

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nden çekilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) yürüttüğü askeri operasyonları 2016 yılı içinde bitireceğini duyurdu.

RTL radyosuna konuşan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, OAC'de "Sangaris" adı altında Fransa'nın düzenlendiği operasyonları 2016 yılı içerisinde sonlandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Ülkedeki Fransız asker sayısının 300'e kadar düşürüleceğini belirten Le Drian, "Sangaris operasyonunun bitmesini hedefliyoruz. Bunun 2016 yılı içerisinde gerçekleşmesini ve OAC'de daha önce olduğu gibi çok az sayıda askerimizin kalmasını umuyorum" dedi.

Le Drian, OAC'de demokratik geçiş sürecinin ve 14 Şubat'ta düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun güvenli şekilde yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

İngiliz The Guardian gazetesinin geçen yıl BM tarafından kaleme alındığı belirtilen bir rapora dayanarak verdiği bir haberde, OAC'de görevli Fransız askerlerinin 2013 ve 2014 yıllarında bu ülkedeki bazı çocuklara taciz ve tecavüzde bulunduğunu iddia etmişti.

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapan AB Barış Gücü askerleri hakkında çıkan cinsel istismar iddialarına ilişkin harekete geçmişti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin önceki gün düzenlediği basın toplantısında, bölgede görev yapan yabancı askerler hakkında süregelen çocuklara cinsel istismar iddialarıyla ilgili alarma geçtiklerini açıklamıştı. Yaşları 14-16 arasında değişen mağdurların ifadelerine göre, tecavüzle suçlanan askerler AB Barış Gücü'nde görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 09:21
banner53
YORUM EKLE

banner39