banner39

Fransa, seçimden sonra Orta Afrika'dan çekilecek

Fransa askerlerini Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yeni devlet başkanının seçiminin ardından, ülkeden çekileceği açıklandı

Afrika 14.01.2016, 21:37 15.01.2016, 08:20
Fransa, seçimden sonra Orta Afrika'dan çekilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) yeni devlet başkanının seçiminin ardından, bu ülkede bulunan Fransız askerlerinin geri çekileceğini açıkladı.

Hollande, Fransız ordusunun yeni yılını kutlamak için Harp Okulunda düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

Fransız birliklerinin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde istikrarını sağlanması ve katliamların önüne geçilmesi konusunda önemli katkıları olduğunu vurgulayan Holande, "seçimler düzenlenecek ve biz bu sayede bu ülkeden askerlerimizi geri çekeceğiz" dedi.

Fransa, iç savaşın başladığı OAC’ye önce 2 bin asker göndermiş, son olarak birlik sayısını 900’e düşürmüştü. İlk turu 30 Aralık’ta düzenlene genel ve devlet başkanlığı seçimlerin ikinci turu bu ay sonu düzenlenecek.

'TERÖRLE MÜCADELE'

Hollande, konuşmasında Fransız askeri birliklerinin ülke içinde terörle mücadele konusunda yaptığı çalışmalardan övgü ile bahsetti ve Savunma Bakanlığı’ndan ülke genelinde teröre karşı seferber edilen yaklaşık 13 bin askeri personele ilave tazminat verilmesini istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, 28 bin olan yedek asker sayısının ise 40 bine çıkartılması talimatını verdiğini bildirdi. Fransa, geçen yıl ocak meydana gelen terör saldırılarının ardından askeri birliklerinin de ülke genelinde terörle mücadele görevlendirilmesini kararlaştırmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?