banner39

Fransa'da Cezayir Savaşı sergisi

Fransa'da Cezayir'in 130 yıllık sömürge dönemini ele alan sergi açıldı

Afrika 19.06.2012, 16:48 19.06.2012, 17:39
Fransa'da Cezayir Savaşı sergisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa, Cezayir'in bağımsızlığına kavuşmasının 50. yıldönümünde, ülkenin 130 yıl boyunca bir Fransız sömürgesi olarak başından geçenleri özel bir sergide mercek altına aldı.

BBC'nin haberine göre, Paris'teki Kara Kuvvetleri Müzesi'nde halka açılan 'Cezayir 1830-1962' adlı sergi, Fransız ordusunun ülkedeki uzun süreli varlığını konu alıyor.

Sergi, 1830 yılının Haziran ayında istila kuvvetlerinin Sidi-Farruch'a çıkmasıyla başlayıp bağımsızlık sonrası yüz kızartıcı çekilişiyle sona eriyor.

Serginin en çok ilgi çeken kısmı ise sekiz yıl süren bağımsızlık savaşını konu alan ikinci bölüm.

'HASSAS SORULAR'

Sergi küratörü Albay Christophe Bertrand, "Elbette vurgu Fransa'nın Cezayir'de bulunduğu son 8 yıl üzerinde. Ama savaşta olanların çoğu savaştan önce gerçekleşenler yoluyla anlatılabilir. Yapmaya çalıştığımız şey 'eşkıyalarla savaşan cesur askerlerin' hikâyelerini anlatmak değil. Bazı hassas soruların sorulmasını gerek. Şiddetle dolu bir dönemi inceliyoruz.'' dedi.

1954 ile 1959 yılları arasındaki savaşı askeri bakımdan Fransa kazanmış olsa da, artan ölü sayısından dolayı 1950'lerin sonlarına yaklaşıldığında bunun önemi kalmamıştı.

Barış anlaşmasının 1962 Mart'ında imzalanmasıyla aynı yılın 5 Temmuz'unda Cezayir bağımsız bir ülke oldu.

Ülkedeki bir milyon Avrupalı Fransa'ya hemen geri gönderildi.

Kendi halkına karşı Fransa'nın tarafında savaşan, ve kendilerine 'harki' denen Cezayirlileri çok daha korkunç bir son bekliyordu: Yaklaşık 30 bin asker (bazıları bu rakamın daha yüksek olduğunu iddia ediyor) yeni Cezayirli yönetim tarafından öldürüldü.

Bazı Fransız yanlısı Cezayirliler Fransa'ya kaçmayı becerdiyse de, de Gaulle hükümetinin onlara gösterdiği ilgisizlik son derece aşağılayıcıydı.

Tüm bunları içeren savaş hikâyesi, ordunun film, fotoğraf, üniforma, silah ve ele geçirilen FLN belgeleri arşiviyle destekleniyor.

Daha önce yayınlanmamış fotoğraflardan birinde falakaya çekilmiş bir Cezayirli görünüyor. Başka bir fotoğrafta Fransız askerleri bir mahkûmun boynunu sıkıyor.

Geçtiğimiz yıllarda iki ülke bir 'Dostluk Antlaşması' kaleme almaya çalıştı, fakat Cezayir'in Fransa'dan beklediği özür gelmeyince bu girişim yarıda kaldı.

Gözlemciler, Fransa'dan resmi bir özrün gelmesini olası görmüyor.

 

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?