banner15

Fransa'dan eski sömürge topraklarına ziyaret

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Cezayir ziyaretinde Libya'daki mevcut durumun tehlikeli olduğunu söyledi

Fransa'dan eski sömürge topraklarına ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir'i ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Libya krizinin ancak siyasi yollarla çözülebileceğini söyledi.

Cezayirli mevkidaşı Ramtane Lamamra ile başkent Cezayir'de yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Ayrault, "Libya'da krizin ancak siyasi yollarla çözülebileceğini düşünüyoruz zira ülkedeki durum çok tehlikeli." dedi.

Fransa'nın Libya Ulusal Mutabakat Hükümetini (UMH) desteklediğini belirten Ayrault, "Tunus'a gerçekleştirdiğim son ziyarette UMH Başkanı Fayiz Sirac ile bir araya geldim ve ona Trablus'taki hükümetin biran evvel göreve başlamasını istediğimizi ilettim. Libya ile ilişki kurabilmemiz ve terör tehlikesine karşı mücadelesinde ona destek verebilmemiz için hükümetin acilen göreve başlaması gerekiyor." diye konuştu.

Filistin-İsrail barış müzakerelerinin yeniden başlatılması konusuna da değinen Ayrault, Fransa'nın, umutsuzluğa ve öfke patlamasına sebep olabilecek, bölgedeki durgunluk halinden hoşnut olmadığını ifade etti.

Fransa'nın barış müzakerelerinin yeniden başlaması için bir girişimde bulunduğunu ve bunun pek çok ülkeden destek gördüğünü anımsatan Ayrault, yan yana ve güven içinde yaşayacak iki devletli çözümü desteklediklerini kaydetti.

Ayrault, yaşanan terör saldırılarının ardından Fransa'da artan Müslüman düşmanlığı olgusuyla ilgili sorulan soruya ise "Fransa din hürriyetine bağlı bir ülkedir ve biz bunu herkese tanımayı istiyoruz, bu devletin görevidir. Terör saldırılarını gerçekleştirenler İslam'ı kullanarak bunu yapıyor ancak Fransa'daki Müslümanların çoğunun terörle alakası yok, hatta bu saldırılarda ölen Müslümanlar da var." şeklinde cevap verdi.

Dışişleri Bakanı Lamamra ise Libya kriziyle ilgili olarak, Birleşmiş Milletler'in (BM) çalışmalarına destek verdiklerini ve Libya'nın toprak bütünlüğünün korunmasını istediklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 18:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48