G. Afrika devlet başkanına yolsuzluk suçlaması

Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın hazine parasından 23 milyon dolar aktararak kendine çiftlik yaptırdığı ileri sürülüyor

G. Afrika devlet başkanına yolsuzluk suçlaması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Afrika Devlet başkanı Jacob Zuma yolsuzluk yapmakla suçlanıyor. Kamu Ombudsmanı Thuli Modensala'nın hazırladığı 400 sayfalık rapora göre Jacob Zuma'nın devlet imkanlarını kullanarak Nkandla kasabasında 23 milyon dolara çiftlik yaptırdığı iddia ediliyor.

Jacob Zuma için özel olarak inşa edilen çiftlik evinde yüzme havuzu, tiyatro salonu, koşu pisti bulunduğu belirtiliyor. Raporda çiftliğin Jacob Zuma'nın ailesi tarafından değil  devlet hazinesinden aktarılan para ile yapıldığı ileri sürülüyor. 7 Mayıs'ta devlet başkanlığı için seçimlere girecek olan Jacob Zuma'nın bu yarıştan yolsuzluk iddiaları gölgesinde nasıl etkileneceği tartışılıyor.

Zuma 1999 yılında 2005 yılları arasında Güney Sudan devlet başkan yardımcılığı yaptı. 2009 yılında ise devlet başkanı olarak seçildi. 

Diğer taraftan ülkede dün büyük çaplı bir grev vardı. Güney Afrika'nın Cape Town bölgesinde işçiler işsizlik için yürüdü. Metal işçileri Sendikasının organize ettiği yürüyüşe binlerce kişi katıldı ve ülkede 1 günlük iş bırakma eylemi yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 13:50
banner53
YORUM EKLE

banner39