G. Afrika'daki yolsuzluk iddialarının yankıları sürüyor

Güney Afrika Devlet Başkanı Zuma'nın devlet kasasından aktarılan parayla kendine çiftlik yaptırdığı iddiaları ülke gündeminde hala tartışılıyor

G. Afrika'daki yolsuzluk iddialarının yankıları sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Afrika'da Devlet başkanı Jacob Zuma'nın 246 milyon Randlık yolsuzluk yaptığı iddia edilen Nkandla raporunun yankıları devam ediyor. Ana Muhalefet partisi olan, Ekonomik Savaşçılar Örgütü Partisi, Hıristiyan Demokratik Parti, Komünist Parti ve Nobel ödüllü din adamı Desmond Titu seçimler öncesinde Zuma'nın istifasını istediler. Zuma ise raporda yanlşlıklar olduğunu çiftlik arazisi için harcanan paranın aile bütçesinden karşılandığını ileri sürüyor.

Güney Afrika Ombudsmanı Thuli Modensala'nın hazırladığı 400 sayfalık rapora göre Jacob Zuma'nın devlet imkanlarını kullanarak Nkandla kasabasında 246 milyon Randlık (23 milyon dolar) çiftlik yaptırdığı iddia ediliyordu.

Raporda çiftliğin Jacob Zuma'nın ailesi tarafından değil  devlet hazinesinden aktarılan para ile yapıldığı ileri sürülüyor. 7 Mayıs'ta devlet başkanlığı için seçimlere girecek olan Jacob Zuma'nın bu yarıştan yolsuzluk iddiaları gölgesinde nasıl etkileneceği tartışılıyor.

Zuma 1999 yılında 2005 yılları arasında Güney Sudan devlet başkan yardımcılığı yaptı. 2009 yılında ise devlet başkanı olarak seçildi. 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 13:25
banner53
YORUM EKLE

banner39