G. Sudan, eyalet başkentini taşıyor

Güney Sudan'da Yukarı Nil eyaletinin başkenti, çatışmalar sebebiyle geçici olarak, Malakal'dan Renk'e taşınıyor

G. Sudan, eyalet başkentini taşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Sudan'da hükümet güçleri ile eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar yanlısı muhalif gruplar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle, Yukarı Nil eyaletinin başkentinin geçici olarak, Malakal'dan Renk'e taşınmasına karar verildiği bildirildi.

Yukarı Nil Eyaleti Enformasyon Bakanı Philip Jebin, eyalet yönetiminin, Machar yanlısı muhalif grupların Malakal'ı kontrol altına almasının ardından merkezin Renk kentine taşınmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Jebin, "Renk, hükümet kurumlarını konuk edebilecek altyapıya sahip büyük bir kent. Renk'in başkentliği, emniyet ve istikrar sağlanana dek sürecek geçici bir durum. Malakal, isyancıların elinden geri alındığında başkent geri taşınacak" dedi.

Öte yandan Renk'te 5 sivil toplum örgütünce yapılan ortak yazılı açıklamada, başkentin Renk'e taşınmasına karşı çıkılarak, "Başkentin Renk'e taşınması, kentin güvenliği için tehdit teşkil ediyor. Bu kararla özellikle petrol üretilen bölgeler, tehlikeye girecek" denildi.

Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık'ta, görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ı başarısız bir darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından, Congley, Birlik, Yukarı Nil gibi eylaletler, hükümete bağlı ordu ile Machar yanlısı silahlı gruplar arasında çatışmalara sahne oluyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 14:50
banner53
YORUM EKLE

banner39