banner39

Gambiya da UCM'den çekildi

Güney Afrika ve Burundi'nin ardından Afrika ülkesi Gambiya da UCM'den çekildiğini açıkladı.

Afrika 26.10.2016, 11:01 26.10.2016, 11:17
Gambiya da UCM'den çekildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gambiya Adalet Bakanlığı, Hollanda Lahey merkezli Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM)'nin ırkçı yaklaşımı dolayısıyla ayrıldığını açıkladı.

Özellikle Afrikalılara karşı zulüm ve aşağılayıcı kararlarından ötürü UCM'den çekildiğini açıkladı. Salı günü yapılan yapılan açıklama kısa zaman önce Güney Afrika ve Burundi'nin de çekilme kararının ardından geldi.

Güney Afrika'nın bu hareketi, pek çok Afrika ülkesinin, UCM'nin Afrika kıtasını orantısız hedef göstermesine yönelik endişelerini açıklamasıyla birlikte geldi. BM, Güney Afrika'nın UCM'den ayrılma talebinin kendilerine ulaştığını onayladı.

EL-BEŞİR'İ TUTUKLAMAYI REDDETMİŞTİ

Güney Afrika basını, UCM'nin Afrika ülkelerine karşı önyargılı olmakla suçlandığını bildirdi. Güney Afrika, geçen yıl UCM tarafından soykırım ve savaş suçları iddiasıyla aranan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir'i tutuklamayı reddetmişti. El Beşir, Avrupa Birliği zirvesine katılmak için Johannesburg'a gitmişti.

BURUNDİ DE ÇIKMAK İSTİYOR

Güney Afrika basını, dışişleri bakanlığı tarafından imzalanan ayrılma başvurusu belgesinin bir kopyasını yayımladı. Belgede, “Güney Afrika Cumhuriyeti, bazı zamanlarda çatışmaların barışçıl yollardan çözülmesine dair yükümlülüklerinin UCM'nin yaptığı yorumlara ayrılık taşıdığını tespit etmiştir” denildi. İki hafta önce de bir diğer Afrika ülkesi Burundi mahkemeden çıkmak istediğini açıklayan ilk ülke olmuştu. Afrika Birliği de üyelerine kıtaya karşı önyargılı davrandığı gerekçesiyle UCM ile işbirliği yapmamalarını istemişti.

2002 yılında kurulan UCM'nin şu an 124 üyesi bulunuyor. Mahkeme, soykırım, insanlığa karşı işlenmiş suçlar ve savaş suçlarını yargılamak için daimi uluslararası yetkiye sahip tek yargı organı olma özelliğini taşıyor.

FETÖ ÜSSÜ

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası Türkiye'den firar eden FETÖ üyelerinin sığındığı ülkeler arasında Güney Afrika önde geliyor. Mısır, Kanada, Meksika veya Avustralya'ya kaçacağı belirtilen FETÖ lideri Gülen'in firar edebileceği bir diğer ülke de Güney Afrika. Örgütün bu ülkeyi yeni üs olarak seçebileceği belirtiliyor.

FETÖ'nün en önemli finansörlerinden Ali Katırcıoğlu'nun aylar öncesinden kaçtığı Güney Afrika'nın en büyük şehri Johannesburg'da inşa ettirdiği Nizamiye Külliyesi'nin örgütün yeni merkezi olarak kullanılacağı değerlendiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü