banner39

Gannuşi: AB, geçiş sürecine destek veriyor

Tunus'ta Ulusal Kurucu Meclis'in feshedilmesi tartışmaları sürüyor. Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, "AB, Tunus'un demokratik geçiş sürecine destek veriyor" dedi.

Afrika 02.08.2013, 20:22 02.08.2013, 20:22
Gannuşi: AB, geçiş sürecine destek veriyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'ta üçlü koalisyon hükümetinin en büyük ortağı Nahda Hareketi Partisi Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi, Avrupa Birliği'nin (AB) Tunus'un demokratik geçiş sürecini desteklediğini, Ulusal Kurucu Meclis'in feshedilmesine ise karşı çıktığını belirtti.

AB Tunus Delegasyonu Başkanı Laura Boeza ile bir araya gelen Gannuşi, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, "Avrupa Birliği, Ulusal Kurucu Meclis üyelerinin yeni anayasa çalışmalarını tamamlaması ve demokratik seçimlerin yapılması için Yüksek Seçim Kurulu kurulması çağrısında bulundu. AB, Tunus'un demokratik geçiş sürecine destek veriyor ve süreci aksatacak şiddet eğilimlerine ve parlamentonun feshedilmesi meselesine karşı çıkıyor" dedi.

Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Tunus Ulusal Kurucu Meclisi üyesi Muhammed el-Brahmi'nin geçen hafta evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi sonucu Tunus'ta meclis ve hükümet karşıtı gösteriler düzenlenmiş, meclisin feshedilmesi ve hükümetin istifası istenmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?