banner39

Gannuşi: Türkiye'den öğreneceklerimiz var

En Nahda lideri, Türkiye'nin büyük bir değer olduğu görüşünde. Gannuşi'ye göre, ülkesi Türkiye'nin elde ettiği başarı ve deneyimlerden faydalanmalı

Afrika 27.10.2011, 11:19 27.10.2011, 16:14
Gannuşi: Türkiye'den öğreneceklerimiz var

Tunus'ta pazar günü yapılan tarihi seçimlerden birinci çıkan en Nahda hareketinin lideri Raşid Gannuşi, Türkiye'de meydana gelen depremden büyük üzüntü duyduklarını belirterek, hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Seçimlerden birinci parti çıkan en Nahda'nın genel merkezinde seçim sonrası ilk mülakatını AA'ya veren Gannuşi, Van'daki felakette hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, Türk halkına ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara da acil şifa dilediğini söyledi.

Raşid Gannuşi, "Seçimlerden birinci parti çıkmamızın ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bizi arayıp tebrik etti" dedi.

Başarıyla tamamladıkları seçimlerden sonra, şu anda milli mutabakat hükümeti kurmayı sağlayacak geniş bir koalisyon için görüşmelerde bulunduklarını söyleyen Gannuşi, bu koalisyon için önşartlarının bulunmadığını, eski Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali rejimiyle mücadele etmiş tüm siyasi partilerle temas halinde olduklarını ifade etti.

Seçimlerde yeni anayasayı hazırlayacak Ulusal Kurucu Meclis üyeliği için adaylık başvurusunda bulunmayan Raşid Gannuşi, cumhurbaşkanlığı için de aday olmadığını, ancak, bunun siyasi yaşamına son vereceği veya politika sahnesinden çekileceği anlamına gelmediğini söyledi. Gannuşi, "Siyasetçi olmak için bakan ya da başbakan olmak gerekli değil" dedi.

"TÜRKİYE BÜYÜK DEĞER"

En Nahda hareketinin lideri Gannuşi, Türkiye'nin büyük bir değer olduğunu ve ekonomik kalkınmada ikinci büyük ülke olduğunu belirterek, Tunus'un Türkiye'nin elde ettiği başarı ve deneyimlerden faydalanabileceğini, bunlardan ders çıkarabileceğini kaydetti.

Türkiye'nin demokrasisi açısından da kendileri için örnek ülke olduğunu kaydeden Raşid Gannuşi, "Türkiye ile Tunus arasında çok iyi ilişkiler var. Gelecekte bu ilişkilerin daha da gelişmesini sağlayabilecek bir ortamın olmasını arzu ederiz" diye konuştu.

Tunus'taki seçimlerin galibi en Nahda'nın lideri Gannuşi, kurulacak hükümette kadın bakanların mutlaka bulunacağını belirterek, partisinin kampanyası sırasında görev yapan tüm seçim danışmanlarının da Tunuslu olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?