banner39

Gannuşi'nin ilk işi bin Ali'yi istemek

En Nahda hareketinin lideri Gannuşi, hükümetin başına geçer geçmez ilk hedeflerinin Suudi Arabistan'a kaçan devrik Devlet Başkanı Bin Ali'nin Tunus'a iade edilmesini istemek olacağını belirtti

Afrika 10.11.2011, 16:53 10.11.2011, 16:53
Gannuşi'nin ilk işi bin Ali'yi istemek

Tunus'ta yeni anayasayı hazırlamakla yükümlü Ulusal Kurucu Meclis'i belirlemek için 23 Ekim'de yapılan seçimleri kazanan en Nahda (Diriliş) Partisi’nin lideri Raşid Gannuşi, halk ayaklanmasının ardından Suudi Arabistan'a kaçan devrik Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin iadesini isteyeceklerini bildirdi.

Tunus medyasında yer alan haberlere göre, seçimi kazanan ve hükümeti kurmak için diğer partilerle koalisyon görüşmeleri yürüten en Nahda hareketinin lideri Gannuşi, hükümetin başına geçer geçmez ilk hedeflerinin Suudi Arabistan'a kaçan devrik Devlet Başkanı Bin Ali'nin Tunus'a iade edilmesini istemek olacağını belirtti.

Gannuşi, Bin Ali'nin Tunus'a getirilerek, Tunus adaleti önünde yargılanması gerektiğini kaydetti. 
Seçimlere milletvekili adayı olarak katılmayan en Nahda hareketinin kurucusu ve lideri Gannuşi, Tunus'ta kurulacak hükümette yer almayacak ya da cumhurbaşkanlığı için aday olmayacak.

ESKİ BAŞBAKAN GANNUŞİ TUTUKSUZ

Öte yandan, otomobil yedek parçası kaçakçılığı yapmakla suçlanan Tunus'un devrik Devlet Başkanı Bin Ali rejiminin eski Başbakanı Muhammed Gannuşi mahkemeye

Muhammed Gannuşi, dün iki saat süren sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Eski başbakanın, ayaklanmaların çıktığı süreçte göstericilere ateş açma emri verip vermediği konusunda da sorgulandığı belirtiliyor.

YEĞEN TRABELSİ AÇLIK GREVİNDE

Bu arada, cezaevinde bulunan Bin Ali'nin karısı Leyla Trabelsi'nin yeğeni İmed Trabelsi açlık grevi yapıyor.

Geçen ay yargılandığı 3 ayrı çek dolandırıcılığı davasında 15 yıl daha hapis cezası ve 100 bin dolar para cezasına çarptırılan İmed Trabelsi, cezaevinde üç gündür açlık grevi yapıyor.

İmed Trabelsi, daha önce de uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak suçlarından 4 yıl hapis cezası almıştı.      İmed Trabelsi hakkında yolsuzluk ve eski eser kaçakçılığı da dahil olmak üzere 5 ayrı daha dava bulunuyor. Bu davalar 25 Kasım'da görülecek.

Tunus'un devrik lideri Bin Ali, ülkedeki gösterilerin ardından 14 Ocak tarihinde Suudi Arabistan'a kaçmıştı.

Bin Ali ve karısı Trabelsi, gıyaplarında yargılandıkları davalarda onlarca yıl hapis cezası ve milyonlarca dolarlık para cezalarına çarptırılmışlardı.

Kaynak: A.A.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?